20.0%
52.9%
30.4%
9.1%

Πολύ δυνατό παιχνίδι στην Καλλιθέα με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και τους Καλλιθέα Pimps να επικρατούν με σκορ 53-49 των Χαμένων Ταλέντων οι οποίοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι από τις προηγούμενες αγωνιστικές, δεν κατάφεραν όμως να κερδίσουν το πολυπόθητο πρώτο ροζ φύλλο για την φετινή σεζόν της Silver League.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες θα μπουν με πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μπίλλη να κάνει το 0-2 για τα Χαμένα Ταλέντα και τους Βασιλειάδη, Ψυχογυιό και Ζάκα να απαντούν για το 6-2 με 3 συνεχόμενα δίποντα. Τα Χαμένα Ταλέντα θα πατήσουν γκάζι και με δικό τους σερί 0-6 από τους Κυριακού, Μπίλλη και Πενταγιώτη θα κάνουν το 6-8 για να περάσουν μπροστά στο ματς. Ο Βασιλειάδης στη συνέχεια θα ευστοχήσει σε δίποντο κάτω από το καλάθι με δύσκολη προσπάθεια για το 8-8 και τον Μπίλλη να απαντάει από μέση απόσταση για το 8-10. Ο Ψυχογυιός με πολύ όμορφη ενέργεια θα κερδίσει το γκολ φάουλ, πετυχαίνοντας το έμμεσο τρίποντο για το 11-10 και ο Πενταγιώτης θα δώσει ξανά προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα για το 11-12. Στη συνέχεια, ο Βασιλειάδης με 2/2 βολές θα κάνει το 13-12 για να προσπεράσουν ξανά τα Χαμένα Ταλέντα με 1/2 βολές του Πιερρή και δίποντο του Νάτση για το 13-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα βρεί τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ χάρη στο εύστοχο δίποντο του Ντάτσιου για το 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καζαφέρης θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 17-15 με τον Πενταγιώτη να δίνει ξανά προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα για το 17-18 με εύστοχο τρίποντο. Ο Αναγνωστόπουλος με 2/2 βολές θα κάνει το 19-18 και ο Μπίλλης με 1/2 βολές θα φέρει το ματς στα ίσα για το 19-19. Το 21-19 θα διαμορφώσει ο Αναγνωστόπουλος με εύστοχο δίποντο από κοντινή απόσταση για να πατήσουν γκάζι τα Χαμένα Ταλέντα και με ένα σερί 0-6 από τους Αντύπα, Πενταγιώτη θα προσπεράσουν για το 21-25. Ο Βασιλειάδης, με νέο δίποντο θα κάνει το 23-25 με τα Χαμένα Ταλέντα να κάνουν το 23-29 με τους Αντύπα (γκολ φάουλ) και Κόλλια (1/2 βολές). Στη συνέχεια, ο Ψυχογυιός θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές για το 24-29 με τον Πενταγιώτη να κλείνει ιδανικά το ημίχρονο για τα Χαμένα Ταλέντα με εύστοχο τρίποντο για το 24-32.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Καλλιθέα Pimps θα μπουν πιο αποφασισμένα στο παρκέ κάνοντας ένα σερί 14-2, προσπερνώντας τα Χαμένα Ταλέντα με το σκορ να είναι στο 38-34. Ο Πενταγιώτης θα ευστοχήσει σε δίποντο για να μειώσει την διαφορά στους 2 πόντους (38-36) με τους Αναγνωστόπουλο, Καζαφέρη να ευστοχούν σε δύο δίποντα διαμορφώνοντας το 42-36. Ο Μπίλλης με τον Κόλλια θα μαζέψουν την διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου με 1/2 βολές και εύστοχο δίποντο αντίστοιχα για το 42-39 και όλα θα κριθούν στην τέταρτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα θα περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ με τους Αντύπα, Μπόικο να ευστοχούν σε δύο δίποντα για το 42-43, με τους Καλλιθέα Pimps να αντιδρούν με 1 βολή του Πανάγου και δύο εύστοχα δίποντα από τους Ζάκα και Βασιλειάδη για το 47-43. Ο Αντύπας θα κάνει το 47-45 μειώνοντας στους 2 πόντους την διαφορά και ο Καζαφέρης θα απαντήσει για το 49-45. Στη συνέχεια, τα Χαμένα Ταλέντα θα μειώσουν στον πόντο την διαφορά με 1/2 βολές τους Αντύπα και εύστοχο δίποντο του Πενταγιώτη (49-48) με τους Καλλιθέα Pimps να είναι πιο συγκεντρωμένοι και να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στο τέλος με τους Βασιλέιάδη, Ζάκα και Καζαφέρη να φέρνουν το ματς στο 53-48. Τα Χαμένα Ταλέντα θα μειώσουν με 1/2 βολές του Πενταγιώτη και το παιχνίδι θα λήξει με τους Καλλιθέα Pimps να παίρνουν το 3ο στη σειρά ντέρμπι που κρίνεται στα τελευταία λεπτά.

MVP  της αναμέτρησης ο πολύ δυναμικός Σταύρος Ζάκας με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κοψίματα, έβαλε τις βάσεις για την νίκη των Καλλιθέα Pimps έναντι των Χαμένων Ταλέντων. Πολύ καλοί και οι Βασιλειάδης (13 πόντους, 8 ριμπάουντ), Καζαφέρης (15 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Ψυχογυιός (6 πόντους, 9 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Πενταγιώτης (17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Αντύπας (12 πόντους, 4 ριμπάουντ).