22.7%
63.6%
26.1%
14.3%

Ούτε στο ματς κόντρα στους Καλλιθέα Pimps μπόρεσαν να σπάσουν την φετινή τους κατάρα οι Miners, που αν και έπαιξαν πολύ καλή άμυνα για ακόμη μια φορά, έχασαν με το χαμηλό 41-44. MVP του αγώνα ήταν ο Άρης καζαφέρης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν πως κάνεις δεν είναι σε καλή μέρα επιθετικά, με τους Pimps να παίρνουν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα. Ραπτης και Χρονόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 4-0, ο Καζαφέρης μείωσε σε 4-3, ο Ραπτης έβαλε μια βολή για το 5-3, ο Ψυχογυιός ισοφάρισε σε 5-5, 7-5 από τον Χρονόπουλο και απάντηση με 0-6 από τον Καζαφέρη στο τέλος της περιόδου για το τελικό 5-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Miners εμφανίστηκαν ελαφρώς καλύτεροι και πήραν κεφάλι, αν και το ματς ήταν αρκετά νωθρό. Σιουτης και Χρονόπουλος ισοφάρισαν σε 11-11, 11-15 με δύο καλάθια του Ζουρνατσίδη, 17-15 από τον Μόνο και τον Χρονόπουλο και 17-17 από τον Ταπόλα. Το τελικό 18-17 του ημιχρόνου το έγραψε ο Χρονόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pimps μπήκαν αρκετά δυνατά, πήραν ώθηση και ψυχολογία κυρίως από κάποια καλάθια του Πανάγου και ανέλαβαν ξανά θέση οδηγού στο ματς. Ζάκας, Ταπόλας και Πανάγος έτρεξαν ένα 0-7 για το 18-24, 20-24 από τον Σιουτη και 20-26 ξανά από τον Πανάγο. Μια βολή του Σιούτη για το 21-26, 21-28 ο Πανάγος, 25-28 με 4 συνεχόμενους πόντους του Χρονόπουλου και 25-30 ξανά από τον Πανάγο που έκανε φοβερό δεκάλεπτο. Δύο βολές του Σιούτη για το 27-30 και απάντηση των Pimps με τρίποντο του Καζαφέρη για το τελικό 27-33 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το ματς έμελλε να έχει δραματικό φινάλε, με τους Miners να φτάνουν κοντά στην πηγή για ακόμη ένα ματς και να μην καταφέρνουν να πίνουν νερό όμως. Ο Ραπτης μείωσε σε 30-33, 30-38 από τους Νίκο Σταύρο Ζάκα και 35-38 από Μόνο και Σιούτη. Ο Ζουρνατσίδης έβαλε καλάθι για το 35-40, 38-40 από τρεις βολές του Σιουτη και 38-42 ο Καζαφέρης. Σιουτης και μόνο μείωσαν σε 41-42 με 40″ να μένουν, στη συνέχεια οι Miners έκλεψαν και την μπάλα αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν μπροστά. Με το ομαδικά να μην είναι συμπληρωμένα οι Miners άργησαν να στείλουν τους Pimps για βολές. Στα 5″ ο Ζάκας έβαλε 1/2 για το 41-43, στη συνέχεια οι Miners αστοχησαν ξανά στην επίθεση και σε νεκρό χρόνο μετά το ριμπάουντ ο Πανάγος έβαλε 1/2 βολές για το τελικό 41-44 του αγώνα.

Για τους Καλλιθέα Pimps, πέρα από τον Καζαφέρη, καλή εμφάνιση έκανε και ο Πανάγος. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Χρονόπουλος και Σιούτης.