20.0%
71.4%
28.9%
15.4%

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, ο Κατσαπλιαϊκός πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στους Ατάλαντους με σκορ 51-42. Οι Ατάλαντοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά η κούραση σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα των παικτών του Κατσαπλιαϊκού, τους στοίχισε στο τέλος. MVP του ματς αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παυλίδης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Έναρξη στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν μουδιασμένα, αλλά τους Ατάλαντους να αποκτούν μία μικρή διαφορά επτά πόντων. Το σκορ άνοιξε με μπάσιμο του Παυλίδη (2-0), οι Ατάλαντοι πέρασαν μπροστά με 2-4 με τους Πούλο και Βελκίδη, ξανά ο Παυλίδης για να βάλει μπροστά την ομάδα του με τρίποντο (5-4), σερί 0-6 από τους Ατάλαντους με Βελκίδη και Πλακούτση για το 5-10, ξανά ο Παυλίδης για το 7-10 και η περίοδος έκλεισε με σερί 0-4 από τους Ατάλαντους με τους Ελτσίδη και Βελκίδη για το 7-14.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες και οι Ατάλαντοι διατήρησαν τη διαφορά που απέκτησαν από το πρώτο δεκάλεπτο. Με βολές των Παυλίδη, Ραγκούση ο Κατσαπλιαϊκός μείωσε σε 9-14, ο Ελτσίδης με τρίποντο «έγραψε» το 9-17, για να έρθει ο Παυλίδης με πέντε προσωπικούς του πόντους και να διαμορφώσει το 14-17. Στη συνέχεια, οι Ατάλαντοι έφτασαν στο +6 (14-20) με τους Πλακούτση και Ελτσίδη, μείωσαν ξανά όμως οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού με τους Παυλίδη και Παπαδόπουλο για το 17-20. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σερί 0-6 από τον Βελκίδη για το 17-26 κι ένα δίποντο του Βανδώρου για το 19-26.

Επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, με τον Κατσαπλιαϊκό να ανεβάζει ρυθμό και να ροκανίζει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο. Το σκορ του δεύτερου ημιχρόνου άνοιξε ο Κιουμουρτζής για το 19-28, ο Βανδώρος το 21-28, ο Πούλος το 21-30, για να έρθουν, έπειτα, οι Βανδώρος, Ραγκούσης να μειώσουν σε 25-30. Το 25-33 διαμόρφωσαν οι Βελκίδης και Πούλος, ο Βασιλικός «έγραψε» το 27-33, ο Βελκίδης με μία εύστοχη βολή έκανε το 27-34, κι ύστερα ο Κατσαπλιαϊκός ισορρόπησε, τρέχοντας ένα σερί 6-0 με τους Βανδώρο, Φεργαδιώτη και Παπαδόπουλο για το 33-34, που ήταν και το τελικό σκορ της περιόδου.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος με τον Κατσαπλιαϊκό να κυριαρχεί και να παίρνει μια σπουδαία νίκη. Ο Βασιλικός ισοφάρισε σε 34-34, ο Πλακούτσης έδωσε ανάσα στην ομάδα του σε ένα κρίσιμο σημείο, κάνοντας το 34-36, κι έπειτα οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού έτρεξαν ένα σερί 8-0 για το 42-36 με τους Παπαδόπουλο, Ζουγανέλη, Βασιλικό και Ραγκούση. Ξανά ο Πλακούτσης για τους Ατάλαντους για το 42-38, τρίποντο ο Παυλίδης (45-38), ο Πλακούτσης με μία βολή έκανε το 45-39 και με τη σειρά τους οι Βανδώρος και Βασιλικός διαμόρφωσαν με βολές το 47-39. Το ματς ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ελτσίδη για τους Ατάλαντους (47-42)  και τον Παυλίδη να «σφραγίζει» τη νίκη με τέσσερις προσωπικούς πόντους για το 51-42, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πέρα από τον Παυλίδη, για τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε ο Νίκος Βανδώρος, ενώ για τους ηττημένους, σε καλή μέρα βρέθηκαν οι Βαγγέλης Πλακούτσης και Ιωάννης Κιουμουρτζής.