26.1%
47.4%
30.4%
7.7%

Επιστροφή στη δράση μετά από περίπου δύο μήνες με νίκη για τον Κατσαπλιαϊκό, ο οποίος επικράτησε των Coffeewaukee Bugs με 46-40 για τον Β’ Όμιλο της Rising League. Το ματς κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όπου ο Κατσαπλιαϊκός με ένα επιμέρους σκορ 15-7 πήρε διαφορά 10 πόντους (26-16). Στο δεύτερο ημίχρονο, και αφού οι Bugs έχασαν με τραυματισμούς τους Πετρέλλη και Δοξόμπολη, ο Βελαέτης με τον Σκούρα βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους και προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το -3 (39-36). Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Νίκου Βουτυρά έκανε καλύτερες επιλογές και πήρε δίκαια το ροζ φύλλο. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζουγανέλης με 2 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Έναρξη στο ματς με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες στην πρώτη περίοδο. Ο Πριόβολος με τρίποντο άνοιξε το σκορ (3-0) και με σερί 0-6 από τους Σκούρα, Λιώνη και Δοξόμπολη έγινε το 3-6. Ο Καπερώνης με τη βοήθεια του ταμπλό σκόραρε για τρεις (6-6), ο Σκούρας έκανε το 6-8, ο Τσομπάνογλου ισοφάρισε σε 8-8 και ο Δοξόμπολης με 1/2 βολές έκανε το 8-9. Με τον ίδιο τρόπο ο Παυλίδης ισοφάρισε σε 9-9 και με δίποντο του Τσομπάνογλου στον αιφνιδιασμό το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στο 11-9.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού ανέβασαν στροφές και έχτισαν διψήφια διαφορά. Ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 13-9, ο Πετρέλλης από τα 8 μέτρα έγραψε το 13-12 και με τρεις πόντους του Παυλίδη έγινε το 16-12. Οι Bugs ισοφάρισαν σε 16-16 δια χειρός Πετρέλλη και Σολδάτου και με 10-0 σερί ο Κατσαπλιαϊκός έφτασε στο +10 (26-16) με τους Βανδώρο, Πριόβολο και Βασιλικό.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με τους Bugs να προσπαθούν να ανέβουν στην επίθεση αλλά τον Κατσαπλιαϊκό να αντιστέκεται σθεναρά. Ο Λιώνης πέτυχε το 26-18 και ο Κατσαπλιαϊκός ξέφυγε στο +12 (30-18) με τους Φεργαδιώτη και Βασιλικό από μέση απόσταση. Με 1/2 βολές του Λιώνη έγινε το 30-19 και οι Ζουγανέλης, Τσομπάνογλου έστειλαν τη διαφορά στο +15 (34-19). Στη συνέχεια, οι Bugs μείωσαν στους 10 (34-24) με τους Σολδάτο, Βελαέτη και Σκούρα, ο Παυλίδης μετά από υπέροχη πάσα του Βασιλικού έγραψε το 36-24 και ο Σκούρας με “καλάθι και φάουλ” μείωσε σε 36-27. Στο τέλος τρίτης περιόδου, ο Πριόβολος με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο σημείωσε το 39-27 και ο Βελαέτης με δύο μπασίματα το 39-31, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο ματς με τις δύο άμυνες να έχουν σφίξει αρκετά και τους Bugs να πλησιάζουν στο -3, αλλά να μην καταφέρνουν κάτι παραπάνω. Με πέντε προσωπικούς πόντους του Βελαέτη το σκορ έγινε 39-36, αλλά ο Κατσαπλιαϊκός έδειξε χαρακτήρα και με τους Τσομπάνογλου και Βασιλικό έκανε το 43-36. Ο Λιώνης κάτω από το καλάθι πέτυχε το 43-38 και ο Τσομπάνογλου με 1/2 βολές και μπάσιμο στον αιφνιδιασμό “καθάρισε” το ματς (46-38). Το μόνο που κατάφεραν οι Bugs ήταν να μειώσουν με τον Λιώνη σε 46-40, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πέρα από τον Ζουγανέλη, για τους νικητές ξεχώρισαν, επίσης, οι Πριόβολος, Βασιλικός και Τσομπάνογλου. Για τους Coffeewaukee Bugs, σε καλή μέρα βρέθηκαν οι Λιώνης και Σκούρας.