0.0%
55.6%
24.4%
23.1%

Ο Κατσαπλιαϊκός συνέχισε το καλό του σερί, φτάνοντας στην έκτη συνεχόμενη νίκη του για να ανέβει στο 9-6 κερδίζοντας ζόρικα τους Underdogz με 39-36. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Ραγκούσης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι Underdogz μπήκαν πιο καλά στο ματς, πήραν προβάδισμα με δύο καλάθια, στη συνέχεια όμως ο Κατσαπλιαϊκός επέβαλε τον δικό του ρυθμό και πήρε εκείνος κεφάλι στο σκορ. Γκανασούλης και Στεβόλαιμος έγραψαν το 0-4, οι Παυλίδης και Ραγκούσης απάντησαν με 6-0 για το 6-4, 6-6 ο Αρμάγος, άλλο ένα 6-0 ο Κατσαπλιαϊκός με τους Ραγκούση, Γκουτζελούδη και Κορακοβούνη για το 12-6 και 12-8 ο Πούλιος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κατσαπλιαϊκός συνέχισε δυνατά, πήρε διψηφια διαφορά, όμως ένα νεκρό του σημείο στα μέσα της περιόδου επέτρεψε στους Underdogz να μειώσουν αισθητά και να μπουν ξανά στο κυνήγι του αγώνα. Κορακοβούνης, Κωνσταντινίδης και Ραγκούσης έτρεξαν άλλο ένα 6-0 για το 18-8, οι Στεβόλαιμος και Γκανασούλης απάντησαν με 0-8 για το 18-16, 22-16 οι Ραγκούσης και Κορακοβούνης, 22-17 ο Κάζας με μια βολή και 24-17 από τον Ραγκούση για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς με τον Κατσαπλιαϊκό στο +7.

Στην τρίτη περίοδο οι Underdogz συνέχισαν την πίεση, έφτασαν ξανά το ματς στον πόντο όμως ο Κατσαπλιαϊκός έδειξε πως έχει την ποιότητα και την ψυχραιμία να ξεφεύγει από την δύσκολη θέση. Στεβόλαιμος και Ιωάννου μείωσαν σε 24-23, 28-23 οι Κορακοβούνης και Παυλίδης, 28-26 με τρίποντο ο Καραχάλιος, 31-26 με γκολ φάουλ ο Κορακοβούνης, 31-27 ο Κιντόνης και 33-27 ο αρχηγός του Κατσαπλιαϊκού, Βασίλης Παπαδόπουλος, για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Underdogz έπαιξαν στα κόκκινα, είχαν το ματς συνέχεια στην μία κατοχή, είχαν την ευκαιρία τους ακόμη και να “κλέψουν” το ματς, αλλά μια άστοχη προσπάθεια προς το τέλος σε συνδυασμό με την κακή αίσθηση του χρόνου που είχαν στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν τους επέτρεψε να το κάνουν. Καραχάλιος και Γκανασούλης μείωσαν σε 33-32, 35-32 οι Παυλίδης και Κορακοβούνης και 35-35 ο Γκανασούλης με τρίποντο 3:10 πριν τη λήξη. Στην αμέσως επόμενη επίθεση με 2:55 να μένουν ο Παυλίδης έβαλε καλάθι και έδωσε ξανά το πάνω χέρι στον Κατσαπλιαϊκό με το 37-35, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν αρκετές αστοχες προσπάθειες και για τους μεν αλλά και για τους δε, με τον Καραχάλιο να σπάει την αστοχια μειώνοντας με 37-36 με 31″ για λήξη. Καθαρή άμυνα διάλεξαν που Underdogz εκείνοι τη στιγμή και θεωρητικά θα τους εμέναν 7 δευτερόλεπτα, όμως μετα το αστοχο σουτ του Κατσαπλιαϊκού το ριμπάουντ το μάζεψε ο Ραγκούσης και μέσα στην αναταραχή οι Underdogz δεν του έκαναν φάουλ με αποτέλεσμα εκείνος αφού έφαγε 3-4 δευτερόλεπτα να πασάρει στον Παυλίδη για να βάλει ένα εύκολο lay up εκείνος και να γράψει το τελικό 39-36 του αγώνα.

Για τον Κατσαπλιαϊκό, πέρα από τον Ραγκούση, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κορακοβούνης και Παυλίδης. Για τους Underdogz ξεχώρισαν οι Γκανασούλης και Στεβόλαιμος.