17.4%
44.4%
22.4%
15.8%

Μπίρι-Μπίρι και Μπάσχετοι διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο κλειστό της Καλλιθέας, με τους πρώτους να φεύγουν με τη νίκη με τελικό σκορ 45-39. Οι Μπίρι-Μπίρι είχαν καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, αλλά οι Μπάσχετοι ήταν πάντα σε μικρή απόσταση, καταφέρνοντας να μειώσουν μέχρι τον πόντο (30-29) στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Μπίρι-Μπίρι πήραν πιο καλές αποφάσεις και σε συνδυασμό και με την ευστοχία τους από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” πέτυχαν την έβδομη συνεχόμενη νίκη, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 10-3. Από την άλλη, οι Μπάσχετοι με αυτή την ήττα έπεσαν στο 6-7.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Μπίρι-Μπίρι να μπαίνουν πιο δυνατά. Το σκορ άνοιξε ο Χατζηθάνος (0-2), ο Μικράκης με τρίποντο πέτυχε το 3-2, ο Αποστολόπουλος απάντησε για το 3-4, ο Τζανετάκης με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 8-4, ο Χατζηαγάπογλου το 8-6, ο Βέργος από κοντά το 10-6, ο Σίνης με μια βολή μείωσε σε 10-7, οι Μικράκης και Κοσμάς πέτυχαν το 15-7 και ο Χατζηθάνος με τρίποντο μείωσε σε 15-10 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι άμυνες κυριάρχησαν. Αρχικά, οι Βέργος και Μικράκης σημείωσαν το 20-10, ο Χατζηθάνος με 2/2 βολές μείωσε σε 20-12, ξανά ο Μικράκης για το 22-12 και ο Χατζηθάνος με τρεις νέες βολές μείωσε σε 22-15 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Μπίρι-Μπίρι να διατηρούν το προβάδισμα. Ο Σομπόνης μείωσε σε 22-17, ο Πετάκος απάντησε για το 24-17, ο Χατζηθάνος με «καλάθι και φάουλ» το 24-20, ο Μικράκης σκόραρε για το 26-20, ο Αποστολόπουλος με μια βολή έκανε το 26-21, ο Τζανετάκης από μέση απόσταση το 28-21, ο Αποστολόπουλος από κοντά το 28-23, ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε για το 30-23 και ξανά ο Αποστολόπουλος για το 30-25, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Μπίρι-Μπίρι να δείχνουν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά. Αρχικά, οι Χατζηθάνος και Αποστολόπουλος μείωσαν στον πόντο (30-29), οι Πετάκος και Βέργος απάντησαν για το 34-29, ο Χατζηθάνος από μέση απόσταση το 34-31, οι Βέργος και Μικράκης έκαναν το 39-31, ο Σομπόνης μείωσε σε 39-33, ο Τζανετάκης με 1/2 βολές το 40-33, ο Σίνης με μεγάλο τρίποντο έδωσε ανάσα στους Μπάσχετους για το 40-36, ο Πετάκος με κρύο αίμα ευστόχησε σε 4/4 βολές για το 44-36, νέο τρίποντο από τον Καραγιώργη για το 44-39 και ο Μικράκης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 45-39.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Βέργος, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους, 23 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μικράκης και Πετάκος. Από τους Μπάσχετους, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χατζηθάνου και Καραγιώργη.