17.6%
37.5%
37.1%
22.2%

Το αίμα τους πίσω κατάφεραν να πάρουν οι Μπίρι Μπίρι, οι οποίοι επικράτησαν των Σουβλέηκερς με 53-50 σε ένα ματς με τρομερή εξέλιξη, συνεχείς εναλλαγές και μπόλικη μπασκετική ένταση σε όλη τη διάρκεια. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χάρης Στόλης με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ξηρουχάκης άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Σουβλέηκερς, ο Τζανετάκης με σουτ μέσης απόστασης ισοφάρισε σε 2-2 για τους Μπίρι Μπίρι, 2-4 από τον Κωστή, 6-4 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Παπαποστόλου, 6-6 ο Σαπλαούρας, 10-6 ξανά ο Παπαποστόλου με δύο συνεχόμενα καλάθια του, 10-13 με απάντηση με 0-7 σερί των Βάσση, Κωστή και Σαπλαούρα, 14-13 με καλάθια του Πετάκου αυτήν τη φορά, 14-15 με καλάθι του Κωστή, 17-15 με τρίποντο του Πετάκου και 0-5 σερί οι Σουβλέηκερς με ένα τρίποντο του Βάσση και ένα δίποντο του Σαπλαούρα για το τελικό 17-20 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Σαπλαούρας και Διαμάντης συνέχισαν το σερί των Σουβλέηκερς και ανέβασαν το σκορ στο 17-25, ο Στόλης με δύο δικά του καλάθια μείωσε σε 21-25, 21-26 με βολή του Σαπλαούρα, 23-26 από τον Πετάκο, 23-28 ο Ξηρουχάκης και απάντηση με 5-0 σερί οι Πετάκος, Στόλης και Μανιάτης για το τελικό 28-28 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σαπλαούρας έβαλε καλάθι για το 28-30, ο Παπαποστόλου απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 31-30, 31-32 ο Κωστής, 34-32 με ένα καλάθι του Βλάχου και μια βολή του Πετάκου, 34-34 ο Σταματίου, 41-34 με 7-0 σερί οι Στόλης, Πετάκος και Παπαποστόλου, 41-39 με απάντηση με 0-5 σερί οι Σαπλαούρας και Ξηρουχάκης και 43-39 από τον Πετάκο για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο ο Στόλης έβαλε τρίποντο για το 46-39, ο Ξηρουχάκης απάντησε για το 46-42, 47-42 με βολή του Πετάκου, 47-43 ο Σταμπολτζής, 48-43 με βολή του Παπαποστόλου, 48-46 με τρίποντο του Βάσση, 50-46 με ωραία ενέργεια του Στόλη, 50-47 με βολή του Ξηρουχάκη, 53-47 ο Παπαποστόλου και 53-50 με νέο τρίποντο του Βάσση για να γραφτεί το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Για τους Μπίρι Μπίρι, πέρα από τον Στόλη, πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Παπαποστόλου με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Για τους Σουβλέηκερς ξεχώρισε ο Σαπλαούρας με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.