27.8%
60.0%
30.3%
36.8%

Σε τρομερή βραδιά βρέθηκαν οι Μπίρι Μπίρι, οι οποίοι κυρίως χάρη στο καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο που έκαναν, όχι μόνο έχτισαν διαφορά ασφαλείας, αλλά ανέτρεψαν και τη διαφορά των 18 πόντων του πρώτου γύρου, καθώς επικράτησαν απέναντί στους Pick ‘n’ Troll με 63-44. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Βέργος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Ραφιάς και Γαβριήλ ξεκίνησαν το ματς με 0-5 για τους Pick ‘n’ Troll, οι Μπίρι Μπίρι μείωσαν σε 2-5 με καλάθι του Κοσμά, 2-7 από τον Αγγελόπουλο, 4-7 ο Στόλης 4-9 από τον Κάτσα, 6-9 ξανά ο Στόλης, 6-12 με τρίποντο του Κάτσα, 12-12 με 6-0 σερί οι Βέργος, Στόλης και Σπυράκος, 12-15 από τον Ζηλάκο και δίποντη απάντηση του Πετάκου για το τελικό 14-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γαλατιανός έβαλε καλάθι για το 14-17, ο Μαρκόπουλος ισοφάρισε με τρίποντο σε 17-17, 17-20 από τον Αγγελόπουλο, 23-20 και προβάδισμα οι Μπίρι Μπίρι με 6-0 σερί των Παπαποστόλου, Στόλη και Βέργου, 23-22 με βολές του Ραφιά και καλάθι του Κοσμά για το τελικό 25-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Κάτσας και Αγγελόπουλος έβαλαν μπροστά με 25-27 τους Pick ‘n’ Troll, οι Στόλης, Κοσμάς και Τζανετάκης απάντησαν με 10-0 σερί και έγραψαν το 35-27 για τους Μπίρι Μπίρι, 35-32 με ακόμη ένα 0-5 οι Troll με τους Ραφιά και Αγγελόπουλο, 39-32 με ένα καλάθι του Βέργου και ένα του Μαρκόπουλου, 39-34 ο Ραφιάς και τρίποντο του Σπυράκου για το τελικό 42-34 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σπυράκος έβαλε καλάθι για το 44-34, 44-36 ο Ραφιάς, 46-36 ξανά ο Σπυράκος, 46-39 με καλάθι και φάουλ του Αγγελόπουλου, 48-39 από τον Παπαποστόλου, 48-42 ξανά ο Αγγελόπουλος, 50-42 ο Παπαποστόλου, 50-44 από τον Ραφιά και απάντηση με 13-0 σερί οι Παπαποστόλου, Μανιάτης, Βέργος και Κοσμάς για το τελικό 63-44 του παιχνιδιού.

Για τους Μπίρι Μπίρι, πέρα από τον Βέργο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Στόλης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Pick ‘n’ Troll ξεχώρισε ο Αγγελόπουλος με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.