7.7%
75.0%
26.7%
0.0%

Οι Μπάσχετοι κέρδισαν τους Pick ‘n’ Troll με 46-41 με το ματς να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτά του ύστερα από ένα σκληρό ντέρμπι που κράτησε 40 λεπτά. Οι Μπάσχετοι επέστρεψαν από το -11 στο δεύτερο ημίχρονο και έτρεξαν ένα 13-2 στο τελευταίο τετράλεπτο της αναμέτρησης για να πάρουν τη νίκη και να φτάσουν τα 6 συνεχόμενα ροζ φύλλα!

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Χασάπη, για να απαντήσουν Καραγιώργης και Κάνδηλας. Ο Χασάπης με τον Κυβρικοσαίο έφεραν το ματς στο 4-6 με τον Σίνη να ισοφαρίζει. Ο Παπαδόπουλος έγραψε το 6-8 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 8-8 δια χειρός Νικομάνη.

Στη 2η περίοδο οι Pick ‘n’ Troll εγκλώβισαν εντελώς τους Μπάσχετους και με Χασάπη, Παπαγεωργίου και Κυριακόπουλο έφτασαν στο 8-14, με τον Χατζηθάνο να βάζει δύο βολές και τον Ντεμίρη το μόνο εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στην περίοδο για το 12-14. Ο Τσοπανάκης απάντησε για το 12-17 με τον Κυβρικοσαίο να κλείνει το ημίχρονο στο 12-19 για τους Pick ‘n’ Troll.

Στην επανάληψη ο Παπαγεωργίου μπήκε πολύ καλά για το 12-23 και το +11 της ομάδας του, με τον Χατζηθάνο να μειώνει και τον Κάνδηλα να γράφει τρίποντο για το 17-23. Ο Χασάπης με βολές κράτησε σε απόσταση την ομάδα του με τον Χατζηθάνο να βάζει δύο καλάθια μειώνοντας σε 21-25, ενώ λίγο μετά ο Παγκάκης σκόραρε για το 23-26 φέρνοντας το ματς στο σουτ μετά από πολλή ώρα. Ο Κυριακόπουλος με τον Μιχαηλίδη απάντησαν για το 23-30 των Pick ‘n’ Troll, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παγκάκη στο 25-30.

Στην 4η περίοδο οι Pick ‘n’ Troll μπήκαν και πάλι με 4 πόντους του Παπαγεωργίου για το 25-34, με τον Κάνδηλα να απαντά. Ο Καραγιώργης με τον Παγκάκη μείωσαν σε 31-35, για να βάλει δύο βολές ο Χασάπης για το 31-37 και μετά την απάντηση του Παγκάκη να έρθει ο Τσοπανάκης με ωραίο ντράιβ για το 33-39. Από εκεί και πέρα οι Μπάσχετοι πήραν τον έλεγχο, ο Χατζηαγάπογλου με τον Ντεμίρη έφεραν το ματς στο σουτ, 37-39, με τον Καραγιώργη να ισοφαρίζει έχοντας πια μπει στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα, για να έρθει ο Ντεμίρης στα 53 δευτερόλεπτα με μία βολή και να βάλει μπροστά τους Μπάσχετους για πρώτη φορά μετά το 4-2 στο ματς!

Ο Καραγιώργης έκλεψε την μπάλα και πήρε φάουλ, με 2/2 βολές στα 39 δευτερόλεπτα έγραψε το 42-39, με τον Τσοπανάκη να απαντά πολύ γρήγορα, 42-41 στα 26 δευτερόλεπτα. Οι Μπάσχετοι πήραν επαναφορά από πίσω με 24΄΄ μετά το τάιμ άουτ, οι Pick ‘n’ Troll αναγκάστηκαν να κάνουν φάουλ και ο Χατζηθάνος είχε 2/2 βολές για το 44-41 στα 24 δευτερόλεπτα. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Κάνδηλας έκλεψε την μπάλα, βρήκε τον Νικομάνη στον αιφνιδιασμό κι εκείνος σκόραρε για το 46-41 και τη νίκη της ομάδας του, που βγήκε αλώβητη σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο για 35 λεπτά.

Για τους νικητές ο Χατζηθάνος είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Παγκάκης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καραγιώργης 8 πόντους, ο Κάνδηλας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χασάπης είχε 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Παπαγεωργίου 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσοπανάκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.