14.3%
50.0%
26.8%
30.8%

Έπειτα από ένα τρομερό comeback στα τελευταία τρία λεπτά του παιχνιδιού όπου γύρισαν από το -8, οι Ξεφτιλάιζερς πήραν μια τεράστια νίκη με 52-50 κόντρα στους Jack’s και συνέχισαν με αυτόν τον τρόπο το αήττητο σερί τους. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Τσίτσος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά στα επιθετικά τους καθήκοντα, με αποτέλεσμα να μένει το ματς σε χαμηλό σκορ. Ο Κελεμτζής έβαλε τον πρώτο πόντο του ματς με μία βολή, ο Ατσαλάκης με drive έγραψε το 2-1, σουτάκι του Κελεμτζή για το 2-3, 3-3 ο Δεδούσης, 3-5 ο Καλανίδης, 5-5 ο Τσίτσος, 5-8 με τρίποντο ο Μπουτσικάκης, 10-8 με 5-0 σερί οι Τσίτσος και Τυπάλδος και 10-11 με νέο τρίποντο του Μπουτσικάκη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jack’s μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, με τους Μπουχλή και Ελευθεριάδη να γράφουν από ένα καλάθι για το 10-15. Οι Ξεφτιλάιζερς γρήγορα έδειξαν σημάδια αφύπνισης, απαντώντας με 9-0 σερί με σκόρερ τους Αχιλλέα Τυπάλδο, Ρούσσο και Δεδούση για το 19-15, 19-18 με τρίποντο ο Ελευθεριάδης, 22-18 ο Δεδούσης και 22-19 από τον Γκλιάτη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Jack’s έκαναν ξανά καλή αρχή, όμως αυτήν τη φορά κατάφεραν να μείνουν σταθεροί σε όλη την περίοδο και να χτίσουν μια διαφορά 2-3 κατοχών. Μπουχλής, Μπουτσικάκης και Κελεμτζής έγραψαν το 22-27, ο Τσίτσος μείωσε σε 24-27, 24-29 ο Κελεμτζής, 26-29 ξανά με καλάθι του Τσίτσου, 26-34 με 0-5 σερί οι Ελευθεριάδης και Γκλιάτης, 30-34 με ένα καλάθι του Χαραλαμπόπουλου και ένα του Ατσαλάκη και 30-38 από τους Γκίκα και Γκλιάτη. Το τελικό 33-38 της περιόδου το έγραψε ο Αχιλλέας Τυπάλδος με ένα “τρελό” τρίποντο στο μπάζερ.

Στην τελευταία περίοδο οι Jack’s μέχρι και τρία λεπτά πριν τη λήξη κρατούσαν μια διαφορά της τάξεως των 8 πόντων και όλα έδειχναν πως θα είναι η πρώτη ομάδα που θα κερδίσει φέτος τους Ξεφτιλάιζερς, όμως στο τέλος η ομάδα του Αχιλλέα Τυπάλδου με μπροστάρη εκείνον και τον Δημήτρη Δεδούση έβγαλαν κάποιες άμυνες και έτρεξαν το γήπεδο για να φτάσουν τελικά στην ολική ανατροπή και να κλέψουν το ροζ φύλλο του αγώνα. Ο Μπουτσικάκης ανέβασε σε 33-41, 37-41 οι Μαστορακάκης και Τυπάλδος, 37-44 με γκολ φάουλ ο Καλανίδης, 41-44 με δύο βολές και ένα καλάθι του Ρούσσου, 41-49 με απάντηση 5 πόντων από τον Μπουτσικάκη και κάπου εκεί άρχισαν την αντεπίθεση τους οι Ξεφτιλάιζερς. Δεδούσης και Τσίτσος μείωσαν σε 47-49 με 2.00 λεπτά για λήξη, ο Καλανίδης έγραψε το 47-50 με 1.44 και με 1.30 να μένει ο Δεδούσης έβαλε δύο βολές για το 49-50. Με 1.20 να μένει ο Δεδούσης θα κλέψει την μπάλα και θα φύγει στον αιφνιδιασμό για να γράψει το 51-50. Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποιες άστοχες επιθέσεις και κάποια λάθη μέχρι να φτάσουμε στα 12″ για λήξη για να γράψει μια βολή ο Ρούσσος για το 52-50, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα καθώς στην επόμενη και τελευταία επίθεση του αγώνα οι Jack’s ήταν δίπλα άστοχοι.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Τσίτσο, τεράστιο ρόλο στη νίκη είχαν και οι Αχιλλέας Τυπάλδος και Δεδούσης. Για τους Jack’s σε καλό βράδυ βρέθηκαν οι Μπουτσικάκης, Κελεμτζής και Ελευθεριάδης.