26.9%
66.7%
33.3%
21.9%

Σε ένα πάρα πολύ όμορφο, γεμάτο μάχες ματς, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη, με τρίποντο μαχαιριά του Γιώργου Τυπάλδου, 9 δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της “χοντρής κυρίας”. Αμφότερες οι ομάδες ήταν κοντά σε όλο το παιχνίδι και μάλιστα στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα σε απόλυτη ισορροπία και στο 47-47. Εκεί, ο λυτρωτής Γιώργος Τυπάλδος, σφράγισε το ματς με τρίποντο για να ανεβάσει τους Ξεφτιλάιζερς στο 8-3 του βαθμολογικού πίνακα και την 2η θέση, ενώ οι Μ.Κ.Ο. που ναι μεν ηττήθηκαν αλλά δεν έχασαν τη διαφορά (σ.σ. είχαν κερδίσει 55-48 στον πρώτο γύρο), έκαναν ήττα μετά από καιρό και έπεσαν στο 6-5.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κωτσικογιάννη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Τσίτσο να απαντά αμέσως μετά με δικό του καλάθι για το 2-2. Με 5 σερί πόντους θα απαντήσει ο Σωτηρόπουλος για το 2-7 των Μ.Κ.Ο., ο Ρούσσος θα μειώσει με δίποντο σε 4-7, ενώ ο Κιφοκέρης θα ευστοχήσει σε βολή για το 4-8 του ματς. Στη συνέχεια, ο Τυπάλδος Γ. θα καταφέρει με ένα τρίποντο να μειώσει στον πόντο (7-8), όμως η απάντηση θα έρθει από τον Βιδάλη και τον Σωτηρόπουλο από τους Μ.Κ.Ο., οι οποίοι με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 7-13. Με ένα σερί 6-2 των Ξεφτιλάιζερς, η διαφορά θα πέσει στο καλάθι για το 13-15 του πρώτου δεκάλεπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ρούσσος θα ισοφαρίσει στην πρώτη κιόλας επίθεση σε 15-15, ενώ οι Μ.Κ.Ο. θα κάνουν το 15-22 με 5 πόντους του Δραγάνη και 2 του Σωτηρόπουλου. Οι Ξεφτιλάιζερς θα απαντήσουν με δύσκολο γκολ φάουλ του Ρούσσου για το 18-22, ο Μητριτζίκος με τρίποντο θα ανοίξει και πάλι τη διαφορά στους 7 πόντους για το 18-25, όμως ο Τσίτσος θα προλάβει να ροκανίσει τη διαφορά στους 4 με 3/4 βολές για το 21-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Ξεφτιλάιζερς θα μπουν στο ματς πολύ συγκεντρωμένοι και θα πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με ένα σερί 11-0, απέναντι στους “κολλημένους” επιθετικά Μ.Κ.Ο., διαμορφώνοντας έτσι το 32-25 στο ματς. Οι Μ.Κ.Ο. θα μπουν στο παιχνίδι ξανά με τρίποντο του Μητριτζίκου και 3/4 βολές του Κιφοκέρη, μειώνοντας σε 32-31, όμως ο Ρούσσος, έχοντας διαφορετική άποψη, θα σφραγίσει το 3ο δεκάλεπτο στο +6 για τους Ξεφτιλάιζερς με δίποντο και τρίποντο at the buzzer με την περίοδο να κλείνει στο 37-31 για τους Ξεφτιλάιζερς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο. θα καταφέρουν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με ένα σερί 3-7 για το 40-38, ο Τυπάλδος Γ. με τρίποντο θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 για το 43-38, ενώ ο Μητριτζίκος με δικό του τρίποντο θα απαντήσει, μειώνοντας σε 43-41 το ματς. Με δίποντο θα απαντήσει ο Τυπάλδος Γ. για το 45-41, άμεσα ο Κιφοκέρης θα μειώσει σε 45-43, ενώ 2/2 βολές του Ρούσσου θα διαμορφώσουν το 47-43 στην αναμέτρηση. Εκεί, 4/5 βολές των Σωτηρόπουλο και Κιφοκέρη θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 47-47, ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Τυπάλδου Γ., θα λυτρώσει τους Ξεφτιλάιζερς στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα για το τελικό 50-47, με την τελευταία επίθεση των Μ.Κ.Ο. να μην βρίσκει στόχο και έτσι οι Ξεφτιλάιζερς να ξεφεύγουν με μία μεγάλη νίκη από το κλειστό του Στ. Βενέτης.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Νίκος Ρούσσος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 21 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 23 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισε επιπλέον ο καθοριστικός Τυπάλδος Γ., με τον Μαντανίκα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Μ.Κ.Ο. σε καλή μέρα βρέθηκε ο νεοαποκτηθείς Δραγάνης και ο Κιφοκέρης.