33.3%
81.8%
35.6%
35.0%

Ντέρμπι στα χαρτιά, ντέρμπι και στην πράξη αποδείχθηκε η αναμέτρηση των Ξεφτιλάιζερς με τους Oklaχώμα Thunder, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη με 72-62. Το ματς ήταν τρομερό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ για περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά. Σε εκείνο το σημείο, οι Ξεφτιλάιζερς πήραν τα πάνω τους και με ένα σερί 15-2 ξέφυγαν σε διψήφια διαφορά (56-43) με τους Thunder να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει στους πρώτους και να τους ανεβάζει στο 4-1 στη βαθμολογία του Β’ Ομίλου της Division 1, επιζητώντας μια ήττα του Φωκιανού στα τελευταία δύο παιχνίδια του για να κλειδώσουν την πρώτη θέση. Αντιθέτως, η Oklaχώμα έπεσε στο 3-2 και θα περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να μάθει το τελικό της πλασάρισμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Ο Δεδούσης άνοιξε το σκορ από κοντά (2-0), ο Τσάπαλος ισοφάρισε γρήγορα σε 2-2, ο Δεδούσης ξανά με τρίποντο έκανε το 5-2, οι Thunder προσπέρασαν με ένα μικρό σερί 0-6 για το 5-8 με τους Παπαναστασίου και Τσάπαλο, οι Ξεφτιλάιζερς πήραν όμως πάλι το προβάδισμα με τους Τσίτσο και Δεδούση (11-8). Στη συνέχεια, οι Ανδρικόπουλος και Τσάπαλος σημείωσαν το 11-12, οι Τσίτσος και Κουκουλάς το 16-12, ο Πετρόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 16-15, ξανά ο Τσίτσος για το 18-15 και ο Τσιβράς με 2/2 βολές μείωσε σε 18-17 στο τελείωμα της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Ο Χριστιάς έβαλε μπροστά την ομάδα του (18-19), οι Γιώργος Τυπάλδος και Κουκουλάς πέτυχαν το 23-19, οι Μανιατόπουλος και Δέλλιος ισοφάρισαν σε 23-23, ξανά μπροστά οι Ξεφτιλάιζερς με τους Θεοδώρου και Δεδούση (29-23), ο Τσάπαλος μείωσε σε 29-25, οι Δεδούσης και Κουκουλάς έκαναν το 34-25, όμως οι Thunder με ένα γρήγορο σερί 0-7 από τους Καράλη, Ανδρικόπουλο και Δέλλιο σημείωσαν το 34-32, προτού ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Ξεφτιλάιζερς να χτίζουν μια διαφορά στο τέλος της περιόδου. Ο Τσίτσος σκόραρε για το 36-32, ο Παπαναστασίου με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 36-37, ο Αχιλλέας Τυπάλδος με σπουδαίο τρίποντο έκανε το 39-37, ο Ανδρικόπουλος με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 39-39, ο Δεδούσης σκόραρε μετά από ώρα για το 41-39, ο Τσάπαλος ισοφάρισε σε 41-41, ακολούθησαν τρίποντα των Θεοδώρου και Τυπάλδου Α. για το 47-41, ο Ανδρικόπουλος ξανά με 2/2 βολές μείωσε σε 47-43, ακολούθησε σερί 9-0 των Ξεφτιλάιζερς για το 56-43 με τους Κουκουλά, Τσίτσο και Δεδούση με τον Μάνδυλα να μειώνει σε 56-45 και τον Τυπάλδο Γ. να γράφει το 58-45, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς, με τους Thunder να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά οι Ξεφτιλάιζερς έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το ροζ φύλλο. Ο Τσίτσος σημείωσε το 60-45, οι Τσάπαλος και Δέλλιος το 60-50, ο Δεδούσης με καλάθι και φάουλ το 63-50, οι Παπαναστασίου και Δέλλιος μείωσαν σε 63-55, ο Δεδούσης με νέο τρίποντο έκανε το 66-55, ο Δέλλιος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 66-58, οι Τυπάλδος Α. και Δεδούσης με τρίποντα έκαναν το 72-58, και οι Μάνδυλας, Τσάπαλος διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 72-62.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο απίστευτος Δημήτρης Δεδούσης, που σημείωσε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, με τους Τσίτσο και Κουκουλά να τον ακολουθούν σε απόδοση. Από την Oklaχώμα, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Τσάπαλου και Δέλλιου.