11.1%
45.0%
32.0%
11.1%

Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς των προημιτελικών του Summer League, μεταξύ των Ξεφτιλάιζερς και των Athens Spergrungers, οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη που θα τους έδινε το εισιτήριο για το Final 4 της διοργάνωσης. Τελικά οι Ξεφτιλάιζερς, έπειτα από ένα αμφίρροπο και σκληρό παιχνίδι, στο οποίο κυριάρχησαν οι καλές άμυνες, αλλά και το άγχος, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 57-50 και ταυτόχρονα την πρόκριση στον ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Oklaχώμα Thunder.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, γεγονός που μαρτυρά και το σκορ της περιόδου (6-9). Κυρίαρχο ρόλο σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου είχαν οι άμυνες και τα πολλά άστοχα σουτ, που ενδεχομένως να προέκυψαν και λόγω της κρισιμότητας του αγώνα. Έτσι οι Supergrungers κατάφεραν με 3 εύστοχα σουτ να προηγηθούν και με 2-9, πριν μειώσουν στα τελευταία λεπτά σε 6-9 οι Ξεφτιλάιζερς.

Στη δεύτερη περίοδο οι Supegrungers μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους 11-18, με τρίποντο του Τσίπρα και δύο καλάθια από τον Θεοδώρου. Στη συνέχεια οι Ξεφτιλάιζερς αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 πήραν το προβάδισμα 20-18, σκοράροντας ένα τρίποντο με τον Τυπάλδο και 6 συνεχόμενες βολές. Το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 25-24, έπειτα από συνεχείς ισοπαλίες και εναλλαγές στο προβάδισμα για τις δύο ομάδες.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια και τις δύο ομάδες να μην μπορούν σε καμία περίπτωση να ξεφύγουν στο σκορ. Μόλις στα τελευταία 2’ πριν τη λήξη της περιόδου και ενώ το σκορ ήταν στο 37-36, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να τρέξουν ένα μικρό σε σερί 4-1 και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 41-37.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο έτοιμες να δώσουν τα πάντα για την πρόκριση, όμως περίπου στα μισά της διαδρομής, οι Ξεφτιλάιζερς με ένα επιμέρους σκορ 9-1 και κυρίως χάρη στην ευστοχία και την ψυχραιμία του Αναγνωστόπουλου από την γραμμή των ελευθέρων βολών, κατάφεραν να προηγηθούν με 53-42. Παρ’ όλα αυτά οι Supergrungers δεν παράτησαν τον παιχνίδι και με κύριους εκφραστές των επιθέσεών τους τον Λιούτα και τον Παπαδάκη κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 5 (55-50). Κάπου εκεί όμως λίγο οι άστοχες βολές και λίγο κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση, τους στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους, με τον Αναγνωστόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 57-50 με δύο εύστοχες βολές, σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση της ομάδας του στο Final 4.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αναγνωστόπουλος με 17 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια έδωσε και ο Χαραλαμπόπουλος με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαδάκης που πέτυχε επίσης double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.