14.3%
64.3%
32.0%
14.8%

Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην φετινή Silver οι Ξεφτιλάιζερς, παίρνοντας τη νίκη με 53-60 κόντρα στην Partouzan σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δεδούσης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έχοντας στην πλάτη τους την πολύμηνη αποχή, αλλά και το άγχος της πρεμιέρας έμειναν χαμηλά στο σκορ, αμφότερες όμως έδειξαν πολύ καλή εικόνα. Ο Αχιλλέας Τυπάλδος έγραψε το πρώτο καλάθι τους αγώνα και της σεζόν ολόκληρης, ο Ζησιάδης ισοφάρισε σε 2-2, ο Αναγνωστόπουλος έγραψε το 2-4, 3-4 ο Ζησιάδης, 3-8 οι Αναγνωστόπουλος και Τυπάλδος, 5-8 ξανα με καλάθι του Ζησιάδη, 5-9 ο Ατσαλάκης με μια βολή, 7-9 ο Ηλιάδης και 7-10 από τον Αναγνωστόπουλο για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία 3-4 λεπτά του δεκαλέπτου, σε εκείνο το σημείο όμως ήρθε ένα ξέσπασμα των Ξεφτιλάιζερς το οποίο τους έδωσε προβάδισμα με διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο. Ο Γιώργος Τυπάλδος έγραψε το 7-12, 9-12 από τον Παυλόπουλο, 9-14 από τον Δεδούση, 13-14 οι Ζησιάδης και Καραδήμας, 13-16 ο Χαραλαμπόπουλος, σερί 6-0 από τους Παυλόπουλο και Ζησιάδη για το 19-16, 19-18 ο Χαραλαμπόπουλος, 21-18 ο Ζησιάδης και 0-12 σερί από τους Τυπάλδο, Ατσαλάκη, Αναγνωστόπουλο και Τσίτσο για το τελικό 21-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς προσπάθησαν να διατηρήσουν την διαφορά που έχτισαν στο ημίχρονο, όμως η Partouzan έδειξε πυγμή και με αργά και σταθερά βήματα μπήκαν ξανά στο κυνήγι της νίκης. Παυλόπουλος και Ζησιάδης μείωσαν σε 26-30, απάντηση με 0-5 σερί οι Ατσαλάκης και Δεδούσης για το 26-35, 28-35 ο Καρυοφύλλης, 28-37 από τον Τσίτσο, 30-37 ο Παυλόπουλος, 30-39 ο Τσίτσος, 32-39 ο Παυλόπουλος, 32-40 ο Χαραλαμπόπουλος, 36-40 οι Ρηγανάκος και Ζησιάδης, 36-42 ο Δεδούσης και 38-42 από τον Ζησιάδη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς μπήκαν δυναμικά, πήραν ξανά μια διαφορά 9 πόντων, η Partouzan αντέδρασε άμεσα, όμως στο τέλος παρουσίασε κούραση και έλλειψη ψυχραιμίας, κάτι το οποίο εκμεταλλευτηκαν οι Ξεφτιλάιζερς για να πάρουν τη νίκη. Χαραλαμπόπουλος και Τσίτσος έγραψαν το 38-47, 40-47 ο Ηλιάδης, 40-50 ο Δεδούσης, απάντηση με 10-0 σερί για το 50-50 οι Πνευματικός, Ρηγανάκος και Ζησιάδης, 50-52 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 51-52 ο Ρηγανάκος 51-56 οι Αναγνωστόπουλος και Δεδούσης, 53-56 ο Ρηγανάκος και από εκεί και έπειτα ακολούθησε ένα 0-4 στο τελευταίο 1.20 του αγώνα από τους Τυπάλδο και Αναγνωστόπουλο για το τελικό 53-60 του αγώνα.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Δεδούση, σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν επίσης οι Αναγνωστόπουλος, Αχιλλέας Τυπάλδος και Τσίτσος. Για την Partouzan ξεχώρισαν οι Ζησιάδης και Παυλόπουλος.