15.8%
46.7%
37.3%
11.8%

Ακόμα ένα πολύ δυνατό ζευγάρι που η πρόκριση παίχτηκε στις λεπτομέρειες ήταν αυτό μεταξύ Πασατεμπο Kings και Αστέρα Ευελπίδων με τους 1ους να παλεύουν μέχρι τέλους αλλά τον Αστέρα να κερδίζει με 57-51 και να παίρνει την πρόκριση,έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μαγκώνη και τον Χαρτοκόλλη.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι 2 ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με τον Χαρτοκόλλη για τον Αστέρα και τον Καραχάλιο για τους Πασατέμπο να τραβάνε το σκοράρισμα και η 1η περίοδος να κλείνει στο 16-15 για τους Πασατέμπο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά καλά και με τον Λάγιο να βοηθάει στο σκοράρισμα έφτασαν στο 26-20 όμως ένα blackout στα τελευταία 2 λεπτά με τον Αστέρα να παίζει πολύ καλή άμυνα και τον Μαγκώνη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό έκλεισε το ημίχρονο στο 27-31.

Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τον Αστέρα να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να πηγαίνει την διαφορά στο +10 με καλάθι του Μαγκώνη Βασίλη για το 29-39.Εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν και στο πόντο μετά απο το καλάθι του Βλάχου για το 40-41 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 40-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν ότι θα πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος και το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.Ο Γρηγορακάκης ισοφάρισε σε 45-45  για να τρέξει ενα 6-0 σερί ο Αστέρας για το 45-51 τον Καραχάλιο να σκοράρει και τον Παπαιωάνου να κάνει το 51-53 στη συνέχεια ο Χαρτοκόλλης ήταν συγκλονιστηκός σε άμυνα και επίθεση αφου πήρε επιθετικό ριμπάουντ μοίρασέ ασίστ στο Μαγκώνη στην επόμενη φάση έκλεψε την μπάλα και έκανε και τάπα.Το τελίκο σκόρ 51-57 διαμορφώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Μαγκώνη και τους Πασατέμπο να μην σκοράρουν στην επιθεσή τους.

Απ τους νικητές ο Μαγκώνης είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ ο Χαρτοκόλλης είχε 15 πόντους.Για τους Πασατέμπο ο Καραχάλιος είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

1Μαγκώνης Αθανάσιος2333100.0101952.6060.05510324225
17Mindaugas Vaiciunas20001425.000022400003