11.1%
52.9%
49.0%
20.0%

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Πασατέμπο Kings με 56-66 για να ανέβουν στο 6-12 και να συνεχίσουν να κυνηγούν τα πλέι οφς της Silver! Οι νικητές πήραν κεφάλι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και ήλεγξαν τον αγώνα, με τον Κούρτη σε πολύ καλή βραδιά και τον Τσίπρα να ακολουθεί, για να φτάσουν στη νίκη απαντώντας με ένα 0-10 μόλις οι Πασατέμπο Kings πλησίασαν στο -2 στην επανάληψη.

Το ματς ξεκίνησε με τον Τσίπρα να βάζει τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του για να απαντήσει ο Κατρισιώσης ως το 5-4 και ο Παπαϊωάννου να γράψει το 7-6. Ο Λιούτας με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 7-9, με τον Γρηγορακάκη να ισοφαρίζει, τον Χριστοφίλη να το ξανακάνει μετά την απάντηση του Κατσαμπάνη και τον Γρηγορακάκη να γράφει την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία στο 13-13 μετά το καλάθι του Αϊβαλιώτη, για να έρθει ο Τσίπρας για το 13-15 του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Γρηγορακάκης ισοφάρισε ξανά, ενώ Κούρτης και Κατρισιώσης έγραψαν την 5η σερί ισοπαλία στο 17-17. Ο Λιούτας με τον Κούρτη έγραψαν το 17-23 και το 19-26 για τους Athens Supergrungers, με τον Χριστοφίλη να απαντά για το 23-26. Ο Παπαδάκης με τον Κούρτη έφεραν την ομάδα τους στο 25-30, με τον Παπαϊωάννου να απαντά για το 28-30. Ο Κούρτης έγραψε τρίποντο, με τον Παπαϊωάννου να βάζει βολές, 30-33, για να απαντήσει ο Τσίπρας και να γράψει buzzer beater τρίποντο ο Κούρτης στο τέλος του ημιχρόνου για το 30-38.

Στην επανάληψη ο Θεοδώρου έδωσε διαφορά 10 πόντων στην ομάδα του, 30-40, με τον Μυριτζή να μειώνει σε 34-40. Ο Τσίπρας με βολές έφερε το ματς στους 9, αλλά ο Γρηγορακάκης με τον Παπαϊωάννου απάντησαν για το 39-42 φέρνοντας και πάλι στο σουτ τους Πασατέμπο Kings. Ο Κούρτης απάντησε, με τον Κατρισιώση να σκοράρει καλάθι και φάουλ για το 42-44, πριν κλείσει η περίοδος από Κατσαμπάνη και Τσίπρα στο 42-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers συνέχισαν το σερί τους, ο Κατσαμπάνης με τον Αϊβαλιώτη και τον Λιούτα έγραψαν το 42-54 ολοκληρώνοντας ένα 0-10 για την ομάδα τους. Ο Κατρισιώσης μείωσε σε 46-54, με τον Κατσαμπάνη και τον Κούρτη να ξαναφέρνουν το ματς στο 12 πόντους. Ο Γρηγορακάκης με τον Χριστοφίλη μείωσαν στους 8 στο 50-58 και ξανά στο 52-60 με 2:30 να απομένουν, αλλά ο Τσίπρας στο 1:18 έφερε την ομάδα του στο 52-63. Ο Γρηγορακάκης στο 1:04 μείωσε στους 9, οι Athens Supergrungers έκαναν λάθος, οι Πασατέμπο Kings έκλεψαν, αλλά έκαναν κι εκείνοι λάθος με τη σειρά τους, για να φτάσουμε στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα για το 54-64 από τεχνική ποινή (σε 6ο φάουλ ενός εκ των 5 Πασατέμπο Kings). Ο Τσίπρας έβαλε και 2/2 βολές μετά, με τον Γρηγορακάκη να κλείνει το ματς στο 56-66.

Για τους νικητές ο Κούρτης είχε 21 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα με 3/4 τρίποντα, ο Τσίπρας 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λιούτας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κατσαμπάνης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τους Πασατέμπο Kings ο Γρηγορακάκης είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κατρισιώσης 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Παπαϊωάννου 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 τάπες, ο Χριστοφίλης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ.