41.7%
66.7%
44.4%
11.1%

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά υψηλό σκορ, οι Ρούκουnes του Πανόπουλου κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο απέναντι στην σκληροτράχηλη Yugopiastika, πανηγυρίζοντας με αυτόν τον τρόπο μία σπουδαία, για τη συνέχεια, νίκη. Η Yugopiastika μπορεί να ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι με ένα αρχικό 0-9, όμως οι Ρούκουnes δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και να μπουν στο ματς, προσπερνώντας στο 2ο δεκάλεπτο με το επί μέρους 16-7. Από το σημείο εκείνο, οι Ρούκουnes έδειχναν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι, με την Yugopiastika να κάνει την αντεπίθεσή της στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όπου κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους 3 πόντους (51-48). Η αρμάδα του Πανόπουλου βρήκε τις λύσεις που έψαχνε επιθετικά, δεν επέτρεψε να χάσει το προβάδισμα και έτσι έκανε την πρώτη της πολύ σημαντική νίκη στη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού,  με την Yugo να ξεκινάει ιδανικά το παιχνίδι με ένα σερί 0-9 από τους Ζωγράφο, Δημητρακόπουλο και Γεωργακόπουλο και τους Ρούκουnes να βρίσκουν σκορ από 2 δίποντα των Νεαμονιτό και Κουρεντζή για το 4-9- του παιχνιδιού. Με δίποντο και βολή από τους Ντζιό και Δημητρακόπουλο αντίστοιχα, η Yugopiastika θα κάνει το 4-12, με τον Αδαμόπουλο στη συνέχεια να βρίσκει στόχο σε δίποντο, μειώνοντας στους 6 πόντους και το 6-12 της αναμέτρησης. Ένα καλάθι από τον Ντζιό θα κάνει το 6-14, όμως οι Ρούκουnes θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν με ένα σερί 10-2, με κύριους εκφραστές τους Κουρεντζή, Νεαμονιτό, Κανελλόπουλο και Μουρίκη για το 16-16 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει η Yugopiastika με προβάδισμα, αφού ο Δημητρακόπουλος με νέα βολή, θα κλείσει την περίοδο στο 16-17 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρούκουnes με 3 απανωτά τρίποντα του Ασβεστά, θα ξεφύγουν με το 25-17, ο Δημητρακόπουλος με δίποντο θα μειώσει στους 6 και το 25-19, ενώ ο Γανέλης με γκολ-φάουλ, θα διαμορφώσει το 28-17 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Δημητρακόπουλος με δικό του γκολ-φάουλ και ο Ντζιός με δίποντο θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 πόντους (28-24), όμως το ημίχρονο θα σφραγίσουν με 2 συνεχόμενα δίποντα ο Αδαμόπουλος και ο Κανελλόπουλος, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 32-24 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη, ο Κουρεντζής θα στείλει το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά με δίποντο για το 34-24, ο Ζωγράφος με βολή θα μειώσει στο 34-25, ενώ Πανόπουλος με τρίποντο θα διαμορφώσει το 37-25 για τους Ρούκουnes. Ένα καλάθι από τον Γεωργακόπουλο θα ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους για το 37-27, όμως ένα σερί 6-0 από τον Κουρεντζή και τον Νεαμονιτό, θα πάει το παιχνίδι στο 43-27 για τους Ρούκουnes. Στη συνέχεια, ο Δημητρακόπουλος θα αναλάβει δράση και με 2 απανωτά δίποντα θα μειώσει σε 43-31, ένα καλάθι του Νεαμονιτού θα στείλει το ματς στο 45-31, όμως ένα σερί 2-8 από τους Γεωργακόπουλο, Δημητρακόπουλο και Ντάκη, θα ροκανίσει τη διαφορά για την Yugo στους 8 πόντους και το 47-39 της αναμέτρησης. Το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Γανέλης, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο το 49-39 του ματς.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Τραυλός με δίποντο θα κάνει το 51-39, όμως η Yugopiastika θα πατήσει γκάζι και θα μειώσει στους 3 πόντους (51-48) με 5 πόντους του Γεωργακόπουλου και από 2 των Ντζιό και Δημητρακόπουλο. Οι Ρούκουnes θα σταθούν ξανά στα πόδια τους με ένα γρήγορο 6-0 για να πάνε τη διαφορά ξανά στους 9 πόντους (57-48), αλλά η Yugopiastika θα επιμείνει με δικό της σερί 6-1, από τους Δημητρακόπουλο και Τσακέτα, για να μειώσει στο 58-54 το παιχνίδι. Με λίγα λεπτά να απομένουν, οι Ρούκουnes θα ευστοχήσουν σε 2 βολές με τον Κανελλόπουλο, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νεαμονιτός με εύστοχο τρίποντο για το τελικό 63-54 του παιχνιδιού.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κώστας Νεαμονιτός ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 14 πόντους, με 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 14 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ρούκουnes ξεχώρισε επιπλέον ο Κανελλόπουλος, με τον Κουρεντζή να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από την Yugopiastika σε καλή μέρα βρέθηκε ο Δημητρακόπουλος και ο Ντζιός.