23.8%
50.0%
30.2%
25.0%

Πρεμιέρα και νίκη με αγχωτικό τρόπο για τους Firehawks, οι οποίοι κατάφεραν να επικρατήσουν με μόλις έναν πόντο των Σφυριών με την “χρυσή” βολή του Μητρόπουλου 3,8 δεύτερα πριν τη λήξη. Τα πράγματα ήταν απόλυτα ισορροπημένα στο ημίχρονο, ωστόσο τα “γεράκια” πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο μέρος και πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας, προβάδισμα το οποίο είδαν να κόβεται δραματικά στα τελευταία λεπτά από τα Σφυριά. Ο Κοτσαμπάς ισοφάρισε στα τελευταία δεύτερα το παιχνίδι στο 50-50, παρόλα αυτά ο Μητρόπουλος εκμεταλλευόμενος ένα κενό στην άμυνα κέρδισε το φάουλ και με μια στις δύο βολές έδωσε στην ομάδα του το πρώτο “ροζ” της χρονιάς.

Το παιχνίδι ξεκινά με Μητρόπουλο για το 0-2, Φουντάς και Κοτσαμπάς κάνουν το 6-2, Πολυχρονόπουλος και 6-5, Κοτσαμπάς και 8-5, Αρζουμανίδης για το 8-6, Σταματίου για το 11-6, ενώ οι Δημητρακόπουλος και Ακσεχέρογλου θα μειώσουν στο 11-10.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Φουντάς, Χρυσαίτης για το 16-10, Πολυχρονόπουλος και 16-12, τρίποντο Φράγκου και 19-12, 19-14 ο Μητρόπουλος, Φουντάς και 21-14, Πολυχρονόπουλος, Ακσεχέρογλου, Στεργίου και Μητρόπουλος για ένα 0-11 σερί και το 21-25, Κοτσαμπάς και Τσούκας για το 26-25, Μητρόπουλος για το 26-28, ενώ ο Κοτσαμπάς θα διαμορφώσει το 28-28 του ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο και Ακσεχέρογλου, Πολυχρονόπουλος για το 28-32, Φράγκος και 30-32, Πολυχρονόπουλος και 30-35, Κοτσαμπάς και 32-35, Μητρόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδόπουλος για ένα 0-8 σερί και το 32-43, 33-43 ο Κοτσαμπάς, όσο ο Μητρόπουλος θα κάνει το 33-45 με δυο βολές.

Τελευταία περίοδος και Κοτσαμπάς για το 35-45, Μητρόπουλος και 35-47, Φουντάς, Κοτσαμπάς, Νταλάκας για ένα 9-0 σερί και το 44-47, Πολυχρονόπουλος με βολή για το 44-48, Κοτσαμπάς και 46-48, Στεργίου και 46-50, ωστόσο ο Κοτσαμπάς με δύο προσωπικά του δίποντα θα ισοφαρίσει σε 50-50, όμως κερδίζοντας φάουλ στα τελευταία 3 δεύτερα θα βάλει την μία από τις δυο βολές για το τελικό 50-51.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Πολυχρονόπουλος, ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Firehawks ξεχώρισε επιπλέον ο Μητρόπουλος, με τον Ακσεχέρογλου να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τα Σφυριά σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κοτσαμπάς και ο Φουντάς.