32.4%
52.4%
43.9%
33.3%

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για τα Σφυριά που έμειναν πίσω στο σκορ με 6-0 και υπέπεσαν σε πολλά φάουλ στην πρώτη περίοδο. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 16-12 υπέρ του Κατσαπλιαϊκου.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες των Σφυριών μπήκαν καλύτερα και βρεθηκαν να προηγούνται στο σκορ μόλις μετά απο 2:50 λεπτά παιχνιδιού με 19-20. Καλάθι καλάθι και στεφάνι στεφάνι κύλησε η δεύτερη περίοδος. Με buzzer beater του καταπληκτικού Κωνσταντινόπουλου (26 ποντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασσιστ) το ημίχρονο έκλεισε με τα Σφυριά να προηγούνται 30-31.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Κωνσταντινόπουλος συνέχισε να “πυροβολεί ” απο τα 6,75 συνεπικουρούμενος απο τον πολύ καλό Γεωργιάδη ( 20 π. , 7 ρ. , 2 ασ.) αλλά οι Τσομπανόγλου ( 6 ρ. , 4 ασ. , 2 κλ. ) , Μιχαηλίδης (14 π. , 10 ρ. ) και Παυλίδης ( 15 π. 7 ρ. ) κράτησαν τον Κατσαπλιαϊκό στον αγώνα και δεν επέτρεψαν η διαφορά να φτάσει σε διψήφιο νούμερο. Μεγαλύτερη διαφορά για τα Σφυριά ήταν το τελικό σκόρ της 3ης περιόδου 45-53.

Ωστόσο στην 4η περιόδο “μίλησε” ο MVP του σημερινού αγώνα Βανδώρος (23 π , 12 ρ. ) , ακόμα και αν τα Σφυριά με πρωτεργάτες το δίδυμο Κωνσταντινόπουλο-Γεωργιάδη προηγήθηκαν μέχρι και με 9 πόντους , ο Βανδώρος στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα έκανε όλα. Μάζεψε ριμπαουντ, έπαιξε άμυνες , σκόραρε μέσα απο το ζωγραφιστό και έξω απο την γραμμή των 6.75 , έκλεψε μπάλες και οδήγησε με ψυχραιμία την ομάδα του σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε 71-68 υπέρ του Κατσαπλιαϊκού.