13.6%
30.0%
28.9%
15.2%

Δια πυρός και σιδήρου ο Κατσαπλιαϊκός κατάφερε να πάρει το ντέρμπι οδηγώντας τους Τουβλέηκερς στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα σε ένα μάτς απαγορευτικό για καρδιακούς με πολύ μπασκετικό “ξύλο” και δυνατές φάσεις. Με την νίκη αυτή ο Κατσαπλιαϊκός ανεβαίνει στην 5η θέση της κατατάξης λίγο πριν τα πλειοφ και με ακόμα ένα μάτς που δεν έχει παίξει αναζητά ακόμα καλύτερη θέση. MVP της αναμέτρησης ο Παυλίδης Παναγιώτης που ήταν “παντού” σήμερα στο παιχνίδι σημειώνοντας double-double με 13 πόντους , 13 συνολικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ξεκίνησαν νωθρά στην επίθεση βγάζοντας δυνατές και σκληρές άμυνες. 0-5 ξεκίνησε ο Κατσαπλιαϊκός με δίποντου του Ζυγομήτρου και τρίποντο του Καραμπίνου, απάντηση με 6-0 σερί των Τουβλέηκερς με τους Ρίζα και Καρμοίρη για το 6-5, βολή και δίποντο απο τον Παυλίδη και 6-8 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 4-0 απο τους Τουβλέηκερς με τους Ρίζα και Καρμοίρη να διαμορφώνουν το 10-8 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να “λύνονται” περισσότερο στην επίθεση . Δύο βολές του Κοσκέρα για το 12-8 , 0-7 σερί απο τους Παυλίδη,Αναστασόπουλο και Γαβριηλίδη για το 12-15, καλάθι και φάουλ απο τον Ρίζα για το 15-15, δύο απανωτά τρίποντα από Παυλίδη και Πριόβολα για το 15-21 με τον Ρίζα να το παίρνει προσωπικά και να βάζει αυτος 6 πόντους για να οδηγήσει το παιχνίδι ισόπαλο στην ανάπαυλα με σκορ 21-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τουβλέηκερς πέρασαν μπροστά με δίποντο του Ρίζα για το 23-21,23-25 με καλάθια από τους Καραμπίνο και Δημόπουλο, 26-25 με καλάθι και εύστοχη βολή του Κοσκέρα με τον Κατσαπλιαϊκό να ανέβαζει ρυθμό και να πετυχαίνει ένα 0-7 σερί με τους Ραγκούση και Καραμπίνο για το 26-32. Την αιμορραγία σταμάτησε ο Καρμοίρης για το 28-32 με τον Παυλίδη να ευστοχεί σε καλάθι για το 28-34 τουη τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε πολύ δυνατές φάσεις και πολύ σκληρές άμυνες και άπο τις δύο ομάδες με το παιχνίδι να κορυφώνεται στα τελευταία λεπτά . Τρίποντο του Μαρίνου και 31-34, απάντηση με δύο καλάθια του Παυλίδη για το 31-38 και τρίποντο του Καραμπίνου έφτασε το μάτς για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο 31-41. Απάντηση των Τουβλέηκερς με βολή του Λεμπούση και τρίποντο του Μαρίνου για το 35-41, 35-43 απο τον Παυλίδη, τρίποντο του Μαρίνου ξανά και 38-43 , 38-45 με πολύ δύσκολο δίποντο του Καραμπίνου . Σε εκείνο το σημείο οι Τουβλέηκερς δεν το έβαλαν κάτω και με σωστές επιλογές και υπομονή στην επίθεση έκαναν ένα 5-0 σερί με δίποντο του Καρμοίρη και καλάθι φάουλ του Κοσκέρα για το 43-45. Μετά απο απανωτά στρατηγικά φάουλ ο Παυλίδης ευστόχησε σε μία βολή για το 43-46, δίποντο του Καρμοίρη για το 45-46 με τον Κατσαπλιαϊκό να κάνει λάθος στην επίθεση και να δίνει την μπάλα στους Τουβλέηκερες σε επαναφορά κάτω απο το καλάθι με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Κοσκέρας πήρε την μπάλα στην ρακέτα αλλά 3 αμυντικοί του Κατσαπλιαϊκού κάλυψαν το καλάθι και δεν έδωσαν την ευκαιρία στον φόργουορντ των Τουβλέηκερς να σκοράρει ,χαρίζοντας τους το πολύποθητο ροζ φύλλο.

Απο τον Κατσαπλιαϊκό εκτός απο τον Παυλίδη σε τρομερή βραδιά βρέθηκε και ο Καραμπίνος ο οποίος με γεμάτη στατιστική και κρίσιμα και δύσκολα σούτ βοήθησε την ομάδα του , σημειώνοντας 18 πόντους και 10 συνολικά ριμπάουντ. Για τους Τουβλέηκερς ξεχώρισε ο Ρίζας  με δίκο του double-double σταματώντας στους 15 πόντους και 13 συνολικά ριμπάουντ.