21.4%
42.1%
21.6%
17.9%

Επιστροφή στις νίκες έκαναν οι Τουβλέηκερς, οι οποίοι χάρη στο πρώτο πολύ καλό δεκάλεπτο που έκαναν πήραν μια διαφορά από τα Σφυριά, την οποία διαχειρίστηκαν σωστά στη συνέχεια για να πάρουν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 48-39. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Νικολαΐδης άνοιξε λογαριασμό στο ματς με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ο Σβεστονώφ απάντησε για το 3-3, 6-3 ο Νικολαΐδης ξανά, 6-5 ο Πέτροβας, 16-5 με 10-0 σερί οι Νικολαΐδης, Κοσκέρας και Αγκουριδάκης, 16-7 ο Σβεστονώφ, 19-7 ο Λειβαδάς και 19-9 από τον Νταλάκα για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γεωργιάδης με τρίποντο μείωσε σε 19-12, ο Αγκουριδάκης έβαλε καλάθι για το 21-12, 21-14 με δύο βολές του Πέτροβα, 26-14 οι Αγκουριδάκης και Λεμπούσης, 26-15 ο Κώστας Πέτροβας, 33-15 με 7-0 σερί οι Γιαννουλάκης, Λεμπούσης και Μαρίνος και μια βολή από τον Σβεστονώφ για το τελικό 33-16 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Σβεστονώφ και Πέτροβας μείωσαν σε 33-21, 35-21 ο Κοσκέρας με δύο ελεύθερες βολές, 35-23 από τον Πέτροβα, 37-23 ο Γιαννουλάκης, 37-25 ο Τσίτος, 38-25 ο Κοσκέρας ξανά, 38-26 με μια βολή του Τσίτου, 40-26 ο Γιαννουλάκης, 40-27 ο Πέτροβας, 44-27 οι Λειβαδάς και Νικολαΐδης, 44-29 ο Σβεστονώφ και απάντηση από τον Νικολαΐδη για το τελικό 46-29 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Σφυριά προσπάθησαν για το comeback, έτρεξαν ένα 0-10 σερί με σκόρερ τους Πέτροβα, Γεωργιάδη, Τσίτο και Νταλάκα για το 46-39, όμως λίγο πριν το τέλος ο Λεμπούσης έβαλε ένα καλάθι το οποίο έκοψε τα φτερά τον αντιπάλων, γράφοντας παράλληλα το τελικό 48-39 του παιχνιδιού.

Για τους Τουβλέηκερς, πέρα από τον Αγκουριδάκης, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Νικολαΐδης, Κοσκέρας και Λεμπούσης. Για τα Σφυριά ξεχώρισαν σε απόδοση οι Σβεστονώφ και Πέτροβας.