26.7%
66.7%
32.3%
14.3%

Σε ένα ματς με πολύ δυνατό φινάλε οι HPV νίκησαν στον πόντο τους Τουβλέικερς με 58-57. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Καρμοίρης έχοντας κάνει double-double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ είχε επίσης 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες δυσκολευτηκαν πολύ να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Οι HPV βρήκαν στοχο έπειτα από τρία λεπτά αγώνα και οι Τουβλέικερς έπειτα από περίπου 8.30, αλλά παρόλα αυτά οι Τουβλέικερς ήταν αυτοί που κέρδισαν την περίοδο. Με 6-0 ξεκίνησε το ματς από Στάμου και Καρμοίρη, για να ακολουθήσει ένα 0-8 από τους Λειβαδά, Μπαλάσκα, Γιαννουλάκη και Αγγουριδάκη για το τελικό 6-8 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες τα πήγαν αρκετά καλύτερα. Οι HPV βρήκαν ρυθμό στο ξεκίνημα, πήραν προβάδισμα, όμως μετά οι Τουβλέικερς άρχισαν να βάζουν. Καρμοίρης και Σπυρόπουλος έκαναν ένα 7-0 και έβαλαν μπροστά τους HPV με 13-8. Η απάντηση των Τουβλέικερς ήταν ένα 0-9 των Γιαννουλάκη, Λειβαδά, Αγγουριδάκη και Μπαλάσκα για το 13-17. Σε 15-17 μείωσε ο Σπυρόπουλος, αλλά απάντησε γρήγορα με ένα τρίποντο ο Αγγουριδάκης για το 15-20. Καλάθι από τον Στάμου για το 17-20, για να έρθει ένα 0-6 από Μαρίνο και Γιαννουλάκη για το 17-26. Το τελικό 19-26 του ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Ναούμη.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες έπαιζαν κυνηγητό. Οι HPV μειωναν, όμως οι Τουβλέικερς έβρισκαν λύση και συνεχιζαν να είναι μπροστά. Ναούμης και Σπυρόπουλος έκαναν ένα 6-0 για το 25-26. Ο Γιαννουλάκης σημείωσε το 25-28 και ο Ναούμης μείωσε ξανά στον πόντο (27-28). Μαρίνος και Λειβαδάς έβαλαν από ένα τρίποντο για το 27-34, για να ακολουθήσει ένα ακόμη 6-0 από Στάμου, Σταύρου και Καρμοίρη για το 33-34. Αγγουριδάκης και Μαρίνος απάντησαν με 0-4 για το 33-38,ο Καρμοίρης μείωσε στη μία κατοχή με το 35-38 και ο Καμινάρης έβαλε μια βολή για το τελικό 35-39 της τρίτης.

Στην τέταρτη περίοδο οι HPV που διψουσαν για νίκη ανέβασαν ακόμη περισσότερο την πίεση τους, έτρεξαν, πήραν ριμπάουντ, πέρασαν μπροστά 40″ πριν τη λήξη και ακολούθησε το δραματικό φινάλε. Στάμου και Καρμοίρης ισοφάρισαν σε 39-39,ο Καμινάρης έγραψε το 39-41, αλλά ο Καρμοίρης ισοφάρισε ξανά σε 41-41. Ένα 0-6 από Αγγουριδάκη και Μπαλάσκα για το 41-47,για να απαντήσει με 4-0 ο Στάμου και να μειώσει στο καλάθι (45-47). Γιαννουλάκης και Καμινάρης για το 45-51 για να ακολουθήσει ένα 6-0 από τον Καρμοίρη και τον Σπυρόπουλο με το οποίο το ματς ήρθε στα ίσα 1.30 πριν λήξει (51-51). Ο Λειβαδάς έγραψε το 51-53 με 1.17 να μένει, για να ακολουθήσει ένα πολύ γρήγορο 6-0 του Καρμοίρη και να πάρουν προβάδισμα οι HPV με 57-53 40″ πριν το τέλος. Με 24″ να μένουν ο Λειβαδάς έγραψε μία από τις δύο βολές που είχε κερδίσει και μείωσε σε 57-54. Γρήγορα φάουλ στον Σπυρόπουλο, ο οποίος πήγε για βολές και έβαλε 1/2 για το 58-54 με 20″ να μένουν. Γρήγορη επίθεση και εύστοχο τρίποντο από τον Αγγουριδάκη για το 58-57. Με 11″ να μένουν έπρεπε να γίνει ένα γρήγορο φάουλ από τους Τουβλέικερς, το οποίο όμως έγινε 9″ αργότερα χάρη στο καλό passing game των HPV. Με 2″ να μένουν ο Στάμου θα χάσει και τις δύο βολές και το ματς θα λήξει καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων παλευαν για το ριμπάουντ.

Πέρα από τον Καρμοίρη, εξαιρετικό ματς έκαναν και οι Σπυρόπουλος και Στάμου για τους HPV. Για τους Τουβλέικερς πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Αγγουριδάκης και Λειβαδάς.