23.5%
33.3%
36.7%
42.9%

Με τους MyRema S.W. και τους Τουβλέικερς να καταθέτουν εαυτό για τη νίκη ξεκίνησαν τα playoffs της 4ης κατηγορίας του Summer League. Οι Τουβλέικερς (1οι στον Α’ όμιλο) ηττήθηκαν με 68-65 από τους MyRema S.W. (3οι στον Α’ όμιλο) σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους Τουβλέικερς, όμως κατά τη διάρκεια βρήκαν το σθένος και επανήλθαν, προσπέρασαν, ενώ κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους τα τελευταία 5 λεπτά, ώσπου οι MyRema S.W. τρέχοντας διαδοχικά σερί, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στα τελευταία λεπτά, κατακτώντας το ροζ φύλλο και την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες της 4ης κατηγορίας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σπυρόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το 2-0 και τον Λειβαδά να απαντά με όμορφο δίποντο για το 2-2. Οι MyRema S.W. με δύο τρίποντα και ένα δίποντο θα κάνουν το 10-2, ο Ρίκος με δίποντο το 10-4 και ο Παληβογιάννης με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης το 12-4. Οι Τουβλέικερς θα τρέξουν ένα σερί 0-8 και θα ισοφαρίσουν πριν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Μητσόπουλο Γ. και τον Γιαννουλάκη να πετυχαίνουν 6 και 2 πόντους αντίστοιχα για το 12-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι MyRema S.W. με τον Σταυρίδη και τον Καμπέρη θα κάνουν το 16-12, ενώ οι Τουβλέικερς με 2 σερί τρίποντα του Μητσόπουλου Χ. και ένα δίποντο του Μητσόπουλου Γ. θα διαμορφώσουν το 16-18 υπέρ τους. Ο Μαυρωνάς με προσωπική του ενέργεια θα μειώσει στο καλάθι και το 18-20 για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς οι Τουβλέικερς με 2 δίποντα από τους Μητσόπουλο Γ. και Μητσόπουλο Χ. και 1/1 βολές του Μαρίνου από τεχνική ποινή για το 18-25. Οι MyRema S.W. όμως θα απαντήσουν άμεσα και με ένα σερί 8-2 θα φέρουν το ματς στον πόντο για το 26-27. Ο Ρίκος θα κάνει το 26-29, ο Μπακάλης το 28-29 και ο Μητσόπουλος Γ. με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 28-31. Στη συνέχεια, ο Μπακάλης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 31-31 για να ευστοχήσει ο Κοσκέρας σε δίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου για το 31-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σπυρόπουλος με δίποντο θα κάνει το 33-33 και ο Αγκουριδάκης με τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Τουβλέικερς για το 33-36. Με τον Αγγελομάτη να ευστοχεί σε δίποντο θα απαντήσουν οι MyRema S.W., όμως οι Τουβλέικερς θα τρέξουν ένα σερί 0-9 και θα προσπεράσουν στο σκορ για το 35-45 και την διαφορά να εκτοξεύται στους 10 πόντους, για πρώτη φορά στο ματς. Οι MyRema S.W. είχαν έτοιμη απάντηση όμως και με ένα σερί 10-0 δικό τους θα προλάβουν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου σε 45-45, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις μπασκετικές διαφορές τους στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, οι Τουβλέικερς με 2 δίποντα των Μητσόπουλο Γ. και Γιαννουλάκη θα κάνουν το 45-49, ο Σταυρίδης με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 47-49 και ο Μητσόπουλος Γ. με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 47-52. Με τρίποντο θα απαντήσει ο Αγγελομάτης σε κρίσιμη καμπή του παιχνιδιού, ενώ οι Τουβλέικερς με γκολ-φάουλ του Μητσόπουλου Γ. και 1/2 βολές του Μητσόπουλου Χ. θα κάνουν το 50-56. Οι MyRema S.W. όμως με ένα δικό τους σερί 9-2 θα περάσουν μπροστά στο σκορ για να κάνουν το 59-58, με τον Ρίκο να ευστοχεί σε 2/2 βολές, κάνοντας το 59-60. Το 61-60 έκανε ο Λιγνός, με τον Αγκουριδάκη να φέρνει το ματς στα ίσα για το 61-61 με εύστοχη βολή. Στη συνέχεια, οι MyRema S.W. με τρίποντο από τον Κυριάκου θα κάνουν το 64-61, ο Μητσόπουλος Γ. θα μειώσει με 2/2 βολές για το 64-63 και ο Κυριάκου με νέο δίποντο θα κάνει το 66-63. Οι Τουβλέικερς με τον Κοσκέρα να ευστοχεί σε 2/2 βολές θα μειώσουν ξανά στον πόντο για το 66-65, ο Μαυρωνάς θα κερδίσει φάουλ και θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές, το ίδιο θα κάνει και ο Αγγελομάτης με το τελικό 68-65 να διαμορφώνεται. Οι Τουβλέικερς είχαν μία ευκαιρία στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα να ισοφαρίσουν όμως το τρίποντο που επιχείρησε ο Μητσόπουλος Χ. ήταν καλά μαρκαρισμένο με αποτέλεσμα να μην ευστοχήσει.

Τον τίτλο του MVP μοιράστηκαν 2 παίκτες των MyRema S.W.. Ο λόγος για τους Στάθη Μπακάλη, ο οποίος τις πιο κρίσιμες στιγμές ήταν εκεί για την ομάδα του, πετυχαίνοντας 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος MVP ήταν ο Αγγελομάτης, ο οποίος ξεκόλλησε την ομάδα του όταν βρισκόταν πίσω στο σκορ και με την άμυνα αλλά και με την επίθεσή του. Ο Αγγελομάτης σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους Τουβλέικερς ξεχώρισε η προσπάθεια του Γιώργου Μητσόπουλου με 21 πόντους και 3 ριμπάουντ, φτάνοντας τους 16 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης.