7.1%
27.3%
33.3%
21.7%

Ο Φωκιανός με ένα απίστευτο σερί στα τελευταία λεπτά του αγώνα έκανε την ανατροπή, κέρδισε με 52-50 και πλέον είναι μια ανάσα από την παραμονή. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζούρτος με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι θα δούμε ενα ματς με χαμηλό σκορ, αφού οι παίχτες και των δύο ομάδων ήταν φανερά αγχωμενοι. Ο Ντούφας έγραψε το 0-3 στο ξεκίνημα, με τους Γκοτζαμάνη, Τζούρτο και Καρακατσάνη να βάζουν από ένα καλάθι για το 6-3. Ξανά καλάθι του Ντούφα για το 6-5 και από ένα καλάθι οι Παντελεάκης και Γκοτζαμάνης για το 10-5. Ο Λαμπρινός μείωσε σε 10-7, ο Γκοτζαμάνης ανέβασε σε 12-7 και ο Ντούφας με τρίποντο μείωσε στο τελικό 12-10.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, έδειχναν όμως να αποβάλλουν το άγχος τους όσο περνάει η ώρα. Ο Γκότσης ισοφάρισε σε 12-12,ο Καρακατσάνης έβαλε μια βολή για το 13-12 και από ένα καλάθι οι Λαμπρινός και Ντούφας για το 13-16. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Τζούρτου για το 17-16 και 17-18 από τον Γκοτση. Καλάθι ο Καρακατσάνης για το 19-18 και τρίποντο ο Ντούφας για το 19-21. Παντελεάκης, Τζούρτος και Γκοτζαμάνης ανέβασαν σε 25-21 και πήραν προβάδισμα, το οποίο πήρε πίσω όμως ο Άφοβος με τους Λαμπρινό και Ντούφα να σημειώνουν το τελικό 25-27 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ο Φωκιανός δεν ήταν καθόλου καλός, με αποτέλεσμα ο Άφοβος να πάρει μια διαφορά και να ξεφύγει για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Λαμπρινός σημείωσε το 25-29, οι Γκοτζαμάνης και Καρακατσάνης έκαναν το 28-29 και τότε ακολούθησε ένα 0-8 των Λαμπρινό και Ντούφα για το 28-37. Καλάθι από τον Καρακατσάνη για το 30-37, απάντηση του Γκότση και γκολ φάουλ από τον Γκοτζαμάνη για το τελικό 33-39 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άφοβος πληγώθηκε για ακόμη μια φορά από τα τελευταία κακά λεπτά του, ο Φωκιανός έτρεξε ένα 15-1 και πήρε τελικά το ροζ φύλλο. Μια βολή και ένα καλάθι του Γκότση για το 33-42, καλάθι από τον Καρακατσάνη για το 35-42 και 35-44 από τον Κλάγκο. Ξανά καλάθι του Καρακατσάνη για το 37-44 και ένα γρήγορο 0-5 δια χειρός Ντούφα για το 37-49. Σε εκείνο το σημείο ο Φωκιανός άρχισε την αντεπίθεση. Καρακατσάνης, Γκοτζαμάνης, Παντελεάκης και Τζούρτος μείωσαν σε 46-49 με 64″ να μένουν. Ο Γκότσης στην επόμενη επίθεση του Άφοβου κέρδισε φάουλ, έβαλε 1/2 βολές και έκανε το 46-50 με 40″ στο ρολόι. Time out για το Φωκιανό και επαναφορά από μπροστά. Πριν όμως γίνει η επαναφορά ο Παντελεάκης κερδίζει φάουλ και πάει για βολές. Με κρύο αίμα και ζεστό χέρι ευστοχεί και στις 2 και σημειώνει το 48-50. Επαναφορά τώρα από τον Καρακατσάνη, ο Γκοτζαμάνης παίρνει την μπάλα και την επιστρέφει στον Τάσο, ο οποίος σηκώνεται και βάζει το πρώτο τρίποντο του Φωκιανού στο ματς με 32″ να μένουν και το σκορ τώρα να λέει 51-50 για τον Φωκιανό. Στη συνέχεια ο Άφοβος έκανε κακή πάσα, ο Τζούρτος έκλεψε και οι παίχτες του Φωκιανού με καλό passing game έφαγαν αρκετά δευτερόλεπτα πριν να γίνει φάουλ στον Καρακατσάνη. Ο έμπειρος guard του Φωκιανού πήγε για βολές με 7″ να μένουν, έβαλε την μια και σημείωσε το τελικό 52-50, αφού και η επόμενη επίθεση του Άφοβου ήταν άστοχη.

Για τους νικητές, πέρα από τον Τζούρτο, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Παντελεάκης, Καρακατσάνης και Γκοτζαμάνης. Για τον Άφοβο εξαιρετικός ήταν ο Ντούφας, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Λαμπρινός.