21.9%
53.8%
29.6%
11.8%

Ο Φωκιανός βύθισε ακόμα πιο βαθιά τον Γ.Α.Σ.Τ. κερδίζοντάς τον με 49-45 σε ένα παιχνίδι που στο 29ο λεπτό έχανε με 11 πόντους για να τρέξει ένα 22-2 σερί και να φτάσει στο +9 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Καθοριστικός ο Μακρής, με τον Καρακατσάνη και τον Μεσεδάκη να τον συνεπικουρούν σε ένα ματς που ο Γ.Α.Σ.Τ. φαινόταν ότι ήλεγχε παίζοντας τρομερή άμυνα ως το τέλος της 3ης περιόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Αναστασίη, για να απαντήσουν Μυλιόρδος και Ακράτος. Ο Αδαμαντίδης με τον Παπαδάκη σκόραραν για το 4-8 της ομάδας τους στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου, με τον Μεσεδάκη να μειώνει και τον Καρακατσάνη με τον Μακρή να γράφουν τρίποντα για το 12-8, για να κλείσει από τον Ντάσκα η περίοδος στο 12-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μακρής με τον Καρακατσάνη σκόραραν για το 15-10, για να μειώσει ο Μουζουράκης στον πόντο και να έρθουν ο Αδαμαντίδης με τον Παπαδάκη για το 16-18 του Γ.Α.Σ.Τ., πριν σκοράρει ο Μουζουράκης για το 16-20. Ο Μυλιόρδος με βολές μείωσε σε 18-20, για να κλείσει το ημίχρονο στο 18-23 από καλάθι και φάουλ του Αδαμαντίδη.

Στις αρχές της επανάληψης ο Ρίπης με τον Παντελεάκη έφεραν το ματς στα ίσα, 23-23, για να απαντήσει με τρίποντο ο Μουζουράκης, πριν γράψει ο Καρακατσάνης το 25-26. Ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε τον απόλυτο έλεγχο στη συνέχεια, ένα 0-10 από Παπαδάκη, Καμαριωτάκη και Γρυπαίο τον έφερε στο +11 στο 25-36, με τον Μεσεδάκη και τον Αδαμαντίδη να γράφουν το 27-38. Κάπου εκεί ο Μακρής έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης με τρίποντο για το 30-38 στο τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο ο Μακρής πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για το 33-38, με τον Μουζουράκη να απαντά με βολές. Όμως, ο Φωκιανός εγκλώβισε εντελώς τον Γ.Α.Σ.Τ. με την άμυνά του και με ένα 16-0 ολοκλήρωσε το 22-2 της ανατροπής για να φτάσει στο 49-40 στο τελευταίο λεπτό. Ο Μακρής με τον Καρακατσάνη, τον Μυλιόρδο και τον Μεσεδάκη έβαλαν τους πόντους της ομάδας τους ως το 49-40, με τον Αδαμαντίδη στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα να απαντά για το τελικό 49-45.

Για τους νικητές ο Μακρής είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αλάνθαστος, ο Καρακατσάνης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μεσεδάκης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μυλιόρδος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μουζουράκης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαδάκης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.