37.8%
45.5%
46.3%
10.5%

Ο Φωκιανός όντας εκπληκτικός έξω από τα 6,75 κατάφερε να πάρει μια τεράστια νίκη κόντρα στην Dirtus Bologna, η οποία αν και είχε το προβάδισμα στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά και αυτό ηταν κάτι που το πλήρωσε με ήττα, καθώς η ομάδα του Σπύρου Τσιώτση έκανε καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, ανέτρεψε το σκορ και κέρδισε με 73-82 . MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Παντελεάκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο ο Φωκιανός ξεκίνησε πολύ ζεστός το παιχνίδι, κάτι που δεν περίμενε η Dirtus με αποτέλεσμα να μένει αρκετά πίσω στο σκορ. Τόλιας και Αθηναίος ξεκίνησαν με 4-0 το παιχνίδι, ο Φωκιανός απάντησε με 0-11 σερί με δράστες τους Παντελεάκη, Μακρή και Μουρελάτο, 6-11 ο Τόλιας, 6-18 με άλλο ένα 0-7 οι Παντελεάκης και Τζούρτος, 8-18 ο Αθηναίος, 8-21 ο Μυλιόρδος, 12-21 οι Φωτοπουλος και Αθηναίος βάζοντας από ένα καλάθι, 12-24 με άλλο ένα τρίποντο του Μυλιόρδου, 15-24 με τρίποντη απάντηση ο Αδρακτάς, 15-29 οι Μυλιόρδος, Παντελεάκης και Μουρελάτος, 17-29 ο Μπονάτσος, 17-31 ο Μουρελάτος ξανά και 19-31 από τον JJ για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Χαλκιά, κυρίως χάρη στον JJ που ήταν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου γυρνώντας σαν μπούμερανγκ, κατάφερε να δώσει τον δικό της ρυθμό και να πάρει εκείνη προβάδισμα. Ο Κωστόπουλος έβαλε δύο καλάθια για το 23-31, 23-34 με τρίποντο ο Τζούρτος, 32-34 οι Κωστόπουλος, JJ και Μπονάτσος με ένα 9-0 σερί, 32-36 ο Μεσεδάκης, άλλο ένα 5-0 από Σαράντου και Χριστόπουλο για το 37-36, 37-38 ο Τσιώτσης, 43-38 οι Αδρακτάς, Σαράντου και Αθηναίος, 43-43 οι Μεσεδάκης και Μυλιόρδος με ένα 0-5 σερί και 45-43 από τον Τόλια στο μπαζερ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Κώστα Χαλκιά συνέχισαν την πολύ καλή προσπάθεια, έφτασαν μέχρι και στο +9, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μυλιόρδος ανέλαβε δράση και με κάποια μεγάλα σουτ έδωσε φιλί ζωής στην ομάδα του. Ο Τζούρτος έγραψε το 45-46, οι JJ, Αδρακτάς και Αθηναίος απάντησαν με 10-0 για το 55-46, 55-48 ο Μυλιόρδος, 57-49 ο Μπονάτσος, 57-52 ξανά ο Μυλιόρδος, απάντηση με σουτακι μέσης απόστασης ο Ελληνοαυστραλός άσσος της Dirtus Bologna για το 59-52 και 59-55 με το έκτο τρίποντο του στο ματς ο Μυλιόρδος για να μειώσει την διαφορά στους 4 και να δώσει ελπίδα νίκης στην ομάδα του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φωκιανός έκανε παρόμοια εμφάνιση με αυτήν της πρώτης περιόδου, κάτι που δεν μπόρεσε να ελέγξει η Dirtus Bologna, με αποτέλεσμα ο Φωκιανός να παίρνει ένα πολύ δύσκολο ροζ φύλλο κόντρα στους back to back πρωταθλητές. Ο Μακρής με γκολ φάουλ μείωσε σε 59-58 δίνοντας συνέχεια στο έργο του Μυλιόρδου, 61-58 ο Μπονάτσος, 61-64 ο Τζούρτος με δύο συνεχόμενα τρίποντα, 65-64 οι Μπονάτσος και Αθηναίος ξανά, 65-67 οι Μυλιόρδος και Τζούρτος, 69-67 από τους Αθηναίο και Φωτόπουλο, 69-69 ο Παντελεάκης, 70-69 με μια βολή ο JJ, 70-77 με 0-8 σερί οι Μυλιόρδος, Τζούρτος και Ακράτος, 71-77 ο JJ, 71-80 με γκολ φάουλ ο Παντελεάκης, 73-80 ο JJ και δύο βολές του game changer στο τέλος για να μπει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 73-82.

Για τον Φωκιανό, πέρα από τον Παντελεάκη, εξαιρετική εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μυλιόρδος και Τζούρτος. Για την Dirtus Bologna ξεχώρισε με διαφορά ο JJ, ενώ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Αθηναίος και Μπονάτσος.