19.2%
53.3%
30.3%
20.0%

Σε 3η αναμέτρηση οδηγήθηκε η σειρά μεταξύ των Εφτάψυχων και των Χαμένων Ταλέντων, καθώς οι δεύτεροι, κατάφεραν να πάρουν το 2ο παιχνίδι με ανατροπή και να πάνε τη σειρά στο 1-1. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά σε όλο το ματς, με τα Χαμένα Ταλέντα να τρέχουν ένα τρομερό 13-3 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και από το -6 να κερδίζουν με 49-45 σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς. Πλέον, οι δύο ομάδες θα παλέψουν για το εισιτήριο του ημιτελικού στο 3ο παιχνίδι της σειράς, για να μάθουμε ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει τους ReTirees στο Final 4.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κυριακού να ανοίγει το σκορ με βολή και τον Κόνσολα να απαντά με εύστοχο τρίποντο από τη γωνία για το 1-3 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Αντύπας με ένα δύσκολο lay up θα ισοφαρίσει στο 3-3, με τον Γαλάνη Δ. να ευστοχεί σε βολή για το 3-4 του ματς. Με τρίποντο του Πενταγιώτη και δίποντο του Μάη στην αντίπαλη ρακέτα, τα Χαμένα Ταλέντα θα περάσουν μπροστά για το 8-4, όμως οι Εφτάψυχοι θα απαντήσουν με 3 απανωτά δίποντα των αδελφών Γαλάνη (2 του Αλέξανδρου και 1 του Δημήτρη) για το 8-10, σκορ που θα κλείσει και την περίοδο για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα θα ισοφαρίσουν στο 10-10, ύστερα από δίποντο μέσης απόστασης του Ριζούλη, ο Σφακιανάκης με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 10-12, ενώ ο Καραγρηγρορίου με εύστοχο τρίποντο θα δώσει ξανά το προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα, με το σκορ να γράφει 13-12. Στη συνέχεια, ο Γαλάνης Δ. με δίποντο θα κάνει το 13-14 για τους Εφτάψυχους, ο Ριζούλης θα ισοφαρίσει στο 14-14, με τους Εφτάψυχους να παίρνουν εκ νέου τα ηνία του σκορ με 2/2 βολές του Γαλάνη Αλ., διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 14-16 στο παιχνίδι. Η απάντηση δεν θα αργήσει να έρθει από τα Χαμένα Ταλέντα, αφού με 2/2 βολές του Ψημάδη και γκολ-φάουλ του Μάη, η ομάδα τους θα περάσει μπροστά στο σκορ για το 19-16, με τους Εφτάψυχους να ευστοχούν σε 3/4 βολές του Γαλάνη Αλ. και να σφραγίζουν το ημίχρονο στο 19-19 και στην απόλυτη ισορροπία.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Εφτάψυχοι θα περάσουν μπροστά με δίποντο του Γαλάνη Δ. στην αντίπαλη ρακέτα για το 19-21, τα Χαμένα Ταλέντα θα περάσουν μπροστά με 3/4 βολές από τους Ψημάδη και Μάη που θα διαμορφώσουν το 22-21, με τον Κουνάβη όμως να μπαίνει στην λίστα των σκόρερ με βολή και τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 22-25 των Εφτάψυχων, για να μειώσει με δίποντο ο Καραγρηγορίου στον πόντο και το 24-25. Στη συνέχεια, ο Σφακιανάκης με εύστοχη βολή θα γράψει το 24-26, ο Καραγρηγορίου με νέο τρίποντο θα δώει προβάδισμα στα Χαμένα Ταλέντα για το 27-26, ενώ ο Δημόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, διαμορφώνοντας έτσι το 27-29 στην αναμέτρηση. Με δίποντο και βολή του Ψημάδη, τα Χαμένα Ταλέντα θα περάσουν μπροστά για το 30-29, όμως ο Αναγνωστόπουλος και ο Γαλάνης Αλ., θα βάλουν εκ νέου σε θέση οδηγού τους Εφτάψυχους, ευστοχώντας σε 4 βολές και δίποντο για το 30-35 του ματς. Εκεί, ο Πενταγιώτης με εύστοχο ζεύγος βολών θα μειώσει στην κατοχή για το 32-35, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με βολή ο Σφακιανάκης, στέλνοντας τη διαφορά στους 4 και στο 32-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πενταγιώτης με 2/2 βολές θα μειώσει στο 34-36, οι Εφτάψυχοι θα ανοίξουν τη διαφορά με ένα μίνι σερί 2-6 για το 36-42, ο Κυριακού με δύσκολο καλάθι θα μειώσει στους 4 για το 38-42, ενώ ο Γαλάνης Δ. θα πάει το ματς στους 5 με βολή για το 38-43 του ματς. Στη συνέχεια, ο Ψημάδης με τρίποντο και ο Καραγρηγορίου με 2/2 βολές θα ισοφαρίσουν σε 43-43, με 2:30 να απομένουν, ενώ ο Γαλάνης Δ. με 2/4 βολές θα δώσει το προβάδισμα στους Εφτάψυχους για το 43-45 της αναμέτρησης. Με 1 λεπτό να απομένει στο ματς, ο Καραγρηγορίου με ένα μεγάλο τρίποντο από τη γωνία θα βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού για το 46-45, ενώ οι Εφτάψυχοι δεν θα ξανασκοράρουν, με τα Χαμένα Ταλέντα να κλείνουν το ματς στο 49-45 με βολή του Καραγρηγορίου και 2/2 από τα 4.5 μέτρα του Ψημάδη.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Μάης ο οποίος σταμάτησε στους 6 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 14 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ψημάδης και Κυριακού, ενώ από τους Εφτάψυχους ξεχώρισε η προσπάθεια των Γαλάνη Δ. και Γαλάνη Αλ..