14.3%
50.0%
45.9%
9.7%

Παρά το πολύ δυνατό ξεκίνημα των Undertakers απέναντι στα Χαμένα Ταλέντα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο επί μέρους 0-18 (!), οι παίκτες του coach Κρητικού δεν επικράτησαν με ευκολία των αντιπάλων τους, αφού το τρομερό 3ο τους δεκάλεπτο με το επί μέρους 22-4, έβαλε φωτιά στο ματς, κάνοντάς το ντέρμπι μέχρι τέλους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, τα Χαμένα Ταλέντα μείωσαν μέχρι και τους 3, όμως οι Undertakers δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο να χαθεί το προβάδισμα και έτσι έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Πολυκλαδικού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Undertakers να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι, αφού δεν επέτρεψαν κανένα καλάθι στον αντίπαλο, ενώ παράλληλα με τους 7 πόντους του Στρατηγαρέα, τους 6 του Μπονάτσου, τους 4 του Ορφανού και την βολή του Μιχαηλίδη, θα σφραγίσουν την περίοδο στο τρομερά ασυνήθιστο 0-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα δίποντο του Μιχαηλίδη θα πάει το ματς στο 0-20, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα θα βρουν σκορ με 2/2 βολές του Ευθυμίου για το 2-20. Εκεί, ένα σερί 2-10 από τους Undertakers θα γράψει το 4-30, έπειτα από 5 πόντους του Μπονάτσου, τρίποντο του Στρατηγαρέα και δίποντο του Μιχαηλίδη, τα Χαμένα Ταλέντα με 2 δίποντα των Ευθυμίου και Ριζούλη θα μειώσουν στο 8-30, ενώ ένα ακόμα δίποντο από τον Σωτηρόπουλο, θα διαμορφώσει το 8-32 της αναμέτρησης. Με δίποντο απάντηση από τον Κασβή και βολή του Ευθυμίου, τα Χαμένα Ταλέντα θα κάνουν το 11-32, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με βολή ο Ορφανός για το 11-33 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, τα Χαμένα Ταλέντα θα μπουν καλύτερα στο παιχνίδι, αφού με γκολ-φάουλ του Ψημάδη και δίποντο του Ευθυμίου μείωσαν στο 16-33, ο Ελευθεριάδης με lay up έβαλε το πρώτο καλάθι στην τρίτη περίοδο για τους Undertakers γράφοντας το 16-35, όμως 3 απανωτά δίποντα των Μπίλλη, Καραγρηγορίου και Κασβή, αλλά και 2 τρίποντα του δεύτερου, θα ρίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους και το 28-35 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δίποντο του Μιχαηλίδη θα δώσει ανάσα στους Undertakers κάνοντας το 28-37, ενώ ο Πενταγιώτης με δίποντο και τρίποντο, θα μειώσει στους 4 πόντους και το 33-37 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μιχαηλίδης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 και το 33-41, ο Καραγρηγορίου με 2/2 βολές θα μειώσει στο 35-41, ενώ ο Μπονάτσος με όμορφο και δύσκολο καλάθι, θα διαμορφώσει το 35-43 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο μέσης απόστασης από τον Ριζούλη θα μειώσει στους 6 και το 37-43, οι Undertakers με βολή του Στρατηγαρέα και δίποντο του Μιχαηλίδη θα πάνε το ματς στους 9 πόντους και το 37-46, ενώ 3 συνεχόμενα δίποντα των Κασβή και Πενταγιώτη, θα ρίξουν τη διαφορά του ματς στην κατοχή και το 43-46, με 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί, ο Ορφανός κερδίζει φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, οδηγείται στις βολές όπου ευστοχεί και στις 2 για το 43-48, ενώ στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα, τα Χαμένα Ταλέντα δεν κατάφεραν να βρουν σκορ και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στις αποσκευές των Undertakers.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Χρήστος Μιχαηλίδης ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μπονάτσος και Στρατηγαρέας, ενώ από τα Χαμένα Ταλέντα ξεχώρισαν οι Κασβής και Πενταγιώτης.