28.0%
61.5%
41.5%
40.0%

Τα Χώματα κέρδισαν τους Ζαππατίστας με 72-70 στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, για να ολοκληρώσουν το break, να κάνουν το 2-0 και να πάρουν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Golden, όπου θα αντιμετωπίσουν τους ReTirees στον ημιτελικό! Τεράστιο ματς από τον Καραγιάννη με 34 πόντους και 15 ριμπάουντ, πολύ καλοί ο Ψαρρός με τον Γκάτση και τον Δαμανάκη, οδήγησαν τα Χώματα στην τετράδα μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι!

Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τα Χώματα από τον Καραγιάννη (15 πόντοι στην πρώτη περίοδο), με τον Παπαντωνίου να απαντά για το 5-3 και τον Κιτσαντά με τον Βερεντζιώτη να βάζουν μπροστά τους Ζαππατίστας με 6-9. Ο Καραγιάννης απάντησε για το 11-9 της ομάδας του, ο Βερεντζιώτης ισοφάρισε και ο Μπαρμπερίδης έγραψε το 11-13. Με τον Καραγιάννη τα Χώματα ισοφάρισαν, ο Ψαρρός έγραψε το 15-13, για να ισοφαρίσει ο Παπαντωνίου. Ο Καραγιάννης με τρίποντο έγραψε το 18-15, για να μειώσει ο Λακιός και να γράψει ο Κιτσαντάς το 18-19.

Στη 2η περίοδο ο Λακιός έφερε την ομάδα του στο 18-24, με τον Κιτσαντά και τον Χουλιάρα να σκοράρουν για το 19-29 και το διψήφιο προβάδισμα των Ζαππατίστας. Ο Λακιός έβαλε δύο βολές λίγο μετά για το 20-31 στη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας του, την οποία και ισοφάρισε ο Μπαρμπερίδης στο 22-33. Ο Ψαρρός έγραψε τρίποντο, ο Μπαρμπερίδης απάντησε για το 25-35, με τον Μπίλια και τον Ψαρρό να μειώνουν σε 30-35. Ο Λακιός έγραψε το 30-37, με τον Δαμανάκη να βάζει βολές και τον Καραγιάννη με τον Ψαρρό από ένα τρίποντο για το προσπέρασμα για να έρθει ο Λιγνός για το 40-37 των Χωμάτων ολοκληρώνοντας ένα 15-2. Ο Μπαρμπερίδης έγραψε τρίποντο για το 40-40, με τον Καραγιάννη και τον Λακιό να ανταλλάσουν καλάθια για το 42-42 και τον Γκάτση να κλείνει το ημίχρονο με τρίποντο, 45-42.

Στην επανάληψη οι Ζαππατίστας έκαναν 7 λεπτά να σκοράρουν, όντας εντελώς εγκλωβισμένοι. Τα Χώματα στο διάστημα αυτό έτρεξαν ένα 12-0 για το 57-42 και το +15, που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Το επιμέρους σκορ για τα Χώματα έφτασε στο 32-7 απ’ όταν έμειναν πίσω με 10 πόντους στο 25-35. Καραγιάννης, Ψαρρός και Γκάτσης σκόραραν ως το 57-42, με τον Παπαντωνίου να λύνει τον γόρδιο δεσμό για τους Ζαππατίστας με 3 λεπτά για το δεκάλεπτο. Ο Δαμανάκης απάντησε, 59-45, με τον Λακιό και τον Ράπτη να σκοράρουν, 59-50, πριν κλείσει ο Στενάκης το δεκάλεπτο στο 61-50.

Στην 4η περίοδο ο Μπαρμπερίδης έγραψε 5 πόντους για το 61-55, με τον Καραγιάννη να απαντά. Ο ασταμάτητος Μπαρμπερίδης με τον Χουλιάρα μείωσαν σε 63-60, ο Γκάτσης έκλεψε και σκόραρε για το 65-60. Ο Λακιός με καλάθι και φάουλ και ο Βερεντζιώτης ισοφάρισαν το ματς σε 65-65, για να έρθει ο Ψαρρός με 1:51 για το 68-65 της ομάδας του. Ο Μπαρμπερίδης απάντησε με τρίποντο στο 1:40, για να βάλει στα 55 δευτερόλεπτα ο Λακιός μια βολή για το 68-69. Ο Καραγιάννης στα 44 δευτερόλεπτα απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 71-69, με τους Ζαππατίστας να χάνουν τρίποντο, να παίρνουν επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ και στα 16 δευτερόλεπτα να έχουν 1/2 βολές με τον Μπαρμπερίδη για το 71-70. Ο Ψαρρός κέρδισε φάουλ στα 14 δευτερόλεπτα, 72-70 με 1/2 βολές, αλλά οι Ζαππατίστας έκαναν λάθος στην τελευταία επίθεση του αγώνα με τα Χώματα να παίρνουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 34 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Ψαρρός 18 πόντους, 6 ασίστ με 6/11 εντός παιδιάς, ο Γκάτσης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Δαμανάκης 6 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Ζαππατίστας ο Μπαρμπερίδης είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ με 8/10 εντός παιδιάς, ο Λακιός 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Παπαντωνίου 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κιτσαντάς 9 πόντους, 6 ριμπάουντ.