17.4%
55.8%
31.3%
21.1%

Η Partouzan πήρε ένα πολύ δύσκολο ροζ φύλλο κερδίζοντας με 53-56 τα Χώματα, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με τον νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες στο φινάλε. MVP του αγώνα ήταν ο Φάνης Λεκός με 30 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά μαγκωμενες, με το σκορ να μένει χαμηλά. Δημητριάδης, Δαμανάκης και Νούκας ξεκίνησαν με 6-0, 6-5 οι Λεκός και Brkic και 8-5 ο Μπίλιας για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, με την Partouzan να παίρνει το προβάδισμα χάρη σε ένα μικρό σερί που έκανε. Ο Μπενής έγραψε το 10-5, 10-14 με ένα 0-9 σερί οι Brkic, Λεκός και Τρανούδης, 14-14 οι Δαμανάκης και Μπενής, 14-18 οι Λεκός και Στουραΐτης, 18-18 με 4 πόντους από τον Καλογερά και μια βολή του Brkic για το τελικό 18-19 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Χώματα μπήκαν καλά, πήραν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε τους 4 πόντους, όμως στη συνέχεια η Partouzan έβγαλε παραπάνω ενέργεια στο παρκέ και ξαναπέρασε μπροστά. Ο Χρήστος Λεκός έγραψε το 18-21, 24-21 ο Δημητριάδης, 24-23 ο Λεκός, 27-23 ο Μπενής, 27-30 οι Λεκός και Brkic, 28-30 ο Νούκας, 28-33 ξανά ο Λεκός, 29-33 ο Δαμανάκης, 29-36 με άλλο ένα τρίποντο από τον Φάνη και 31-36 με ένα καλάθι του Νούκα για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο με την Partouzan στο +5.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήραν φωτιά. Οι επιθέσεις και των δύο ήταν ασταμάτητες με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι κάμποσες και τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Ο Λεκός έγραψε το 31-38, 32-38 ο Χρήστος Λεκός, 32-40 ξανά ο Λεκός, 36-40 οι Νούκας και Καραθανάσης, 36-42 ο Brkic, 40-42 οι Δημητριάδης και Καραθανάσης ξανά, 40-44 οι Παυλόπουλος και Brkic, 42-44 ο Καραθανάσης, 42-45 ο Καραδήμας, 45-45 οι Δαμανάκης και Μπενής, 45-47 ο Στουραΐτης, 50-47 ο Στάθης Γκάτσης με ένα προσωπικό 5-0, 50-50 ο Λεκός, 52-50 ο Δαμανάκης με δύο βολές, 52-52 ο Λεκός με τον ίδιο τρόπο, 53-52 ξανά ο Δαμανάκης, και 53-55 με μια βολή του Brkicsrdan και ένα μακρινό σουτ του Λεκού με 27″ για λήξη. Μια καταπληκτική άμυνα στη συνέχεια από την Partouzan, που δεν επέτρεψε σουτ στα Χώματα και κατοχή ξανά για την ομάδα του Καραδήμα. Η μπάλα στα χέρια του Στουραΐτη, ο οποίος με 10″ να μένουν έβαλε μια από τις δύο βολές και έγραψε το 53-56. Φάουλ ζήτησε ο Καραδήμας και έτσι κι έγινε, με τα Χώματα να χάνουν και τις δύο βολές 5″ πριν τη λήξη, ο Brkic μάζεψε ριμπάουντ και το ματς τελείωσε ως είχε με νικήτρια την Partouzan.

Για την Partouzan, πέρα από τον Λεκό, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Brkic. Για τα Χώματα ξεχώρισαν οι Δαμανάκης και Δημητριάδης.