31.6%
59.1%
37.1%
20.8%

Τρομερό ματς μεταξύ των δύο ομάδων, με το ενδιαφέρον να διατηρείται αμείωτο από το jumpball μέχρι και την λήξη του ματς. Τα Χώματα μπήκαν πολύ δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και έδειχναν ότι θέλουν τη νίκη περισσότερο. Οι Ξεφτιλάιζερς όμως, παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 24 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν τα παράτησαν και με εξαιρετικές άμυνες στα υπόλοιπα 3 δεκάλεπτα, κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο σερί τους, επικρατώντας τελικά των Χωμάτων με 54-48.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Γκάτζη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Μαστορακάκη να μειώνει σε 2-3 έπειτα από εξαιρετική πάσα του Δεδούση. Τα Χώματα θα τρέξουν στη συνέχεια ένα σερί 2-18 διαμορφώνοντας το 4-21. Ο Τυπάλδος Γ. με 2/2 βολές θα μειώσει σε 6-21, τα Χώματα με νέο σερί 0-9 θα φτάσουν την διαφορά στους 24 πόντους (6-30), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με εύστοχη βολή ο Γιώργος Τυπάλδοα για το 7-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ξεφτιλάιζερς θα τρέξουν δικό τους σερί 13-0 με 2 τρίποντα του Τυπάλδου Α., 2 βολές του Τσίτσου, δίποντο του Μαντανίκα και τρίποντο του Αναγνωστόπουλου για να μειώσουν την διαφορά στους 10 πόντους, κάνοντας το 20-30. Τα Χώματα όμως με τρίποντο του Δημητριάδη, τρίποντο του Μπενή και δίποντο στον αιφνιδιασμό για τον Στενάκη έπειτα από εξαιρετική ασίστ στο Γκάτση, θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 18 πόντους για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 20-38.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Καραθανάσης με δίποντο για τα Χώματα θα κάνει το 20-40, οι Ατσαλάκης και Τσίτσος με 2 σερί δίποντα θα μειώσουν σε 24-40, ενώ ο Πέτσας με δύσκολο τρόπο θα διαμορφώσει το 24-42. Στη συνέχεια, ο Δεδούσης με τον Αναγνωστόπουλο θα μειώσουν τη διαφορά στους 14 πόντους (28-42), ο Γκάτσης με 1/2 βολές θα κάνει το 28-43 και οι Τσίτσος, Τυπάλδος Γ., Μαστορακάκης και Αναγνωστόπουλος θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 για να διαμορφώσουν το 36-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γκάτσης με τρίποντο θα μεγαλώσει την διαφορά για το 36-46, ενώ οι Ξεφτιλάιζερς με ένα σερί 16-0 (!) θα περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι για το 52-46 με τον Τσίτσο να έχει 8 από τους 16 πόντους στο σημείο αυτό. Με τον Γκάτση να ευστοχεί σε δίποντο θα συνεχίσουν τα Χώματα για το 52-48, με τον Τσίτσο να σφραγίζει το ματς με 2 εύστοχες βολές για το τελικό 54-48.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Θοδωρής Τσίτσος, πραγματοποιώντας για ακόμα μία φορά εξαιρετικό ματς με 19 πόντους (οι 10 στο 4ο δεκάλεπτο), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, φτάνοντας τους 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Σε πολύ καλή βραδιά εμφανίστηκαν και οι Αναγνωστόπουλος, Τυπάλδος Γ., ενώ από τα Χώματα ξεχώρισε η προσπάθεια των Γκάτση και Δαμανάκη.