31.3%
50.0%
37.8%
6.3%

Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, αφού και οι 2 ομάδες κατέβηκαν ελλιπείς στην αναμέτρηση, τα Χώματα κατάφεραν να προχωρήσουν στην 3η νίκη τους στη φετινή Silver, στην 6η αγωνιστική. Τα Χώματα μπήκαν από το ξεκίνημα πολύ καλά στο ματς με ένα αρχικό 12-2, όμως οι Athens Supergrungers ισοφάρισαν 2 φορές κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς όμως να παίρνουν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, με τα Χώματα να ανοίγουν τη διαφορά στο τέλος ξανά σε διψήφιο αριθμό και τους Athens να μειώνουν απλά στους 9 για το τελικό 56-47.

Έναρξη του παιχνιδιού, με ένα πολύ καλό ξεκίνημα των Χωμάτων, αφού με 4 πόντους του Κάκκου, 3 του Δημητριάδη και 2 του Καραθανάση θα κάνουν πολύ γρήγορα το αρχικό 9-0. Οι Athens Supergrungers με δίποντο από τον Αϊβαλιώτη θα ανοίξουν λογαριασμό και θα μειώσουν σε 9-2, ενώ ο Μπίλιας με τρίποντο θα κάνει το 12-2 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Εκεί, οι Athens Supergrungers με ένα σερί 2-11 θα καταφέρουν να μειώσουν στον πόντο, κλείνοντας παράλληλα το δεκάλεπτο στο 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Athens Supergrungers με 1/2 βολές του Κατσαμπάνη θα ισοφαρίσουν το παιχνίδι σε 14-14, με τρίποντο και δίποντο των Δημητριάδη και Καραθανάση αντίστοιχα θα απαντήσουν τα Χώματα για να πάρουν το προβάδισμα ξανά στο 19-14, ο Βγενόπουλος με βολή θα μειώσει σε 19-15, ενώ ο Δαμανάκης θα ευστοχήσει σε δίποντο κάτω από το καλάθι μετά την assist του Δημητριάδη για το 21-15, με τον Βγενόπουλο να ευστοχεί σε δίποντο, σφραγίζοντας παράλληλα το ημίχρονο για τις 2 ομάδες στο 21-17.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, τα Χώματα θα ανοίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους με 2 δίποντα των Καραθανάση και Κάκκο για το 25-17, όμως οι Athens Supergrungers με ένα σερί 2-10 θα καταφέρουν να φέρουν το ματς ξανά στα ίσα με δίποντα των Τσίπρα, Αϊβαλιώτη, Καραθανάση, Κούρτη και Θεοδώρου για το 27-27. Μετά το time out, τα Χώματα θα βρουν ξανά ρυθμό με 4 πόντους του Δαμανάκη και 2 του Κάκκου για το 33-27, ο Βγενόπουλος και ο Κατσαμπάνης με 2 σερί δίποντα θα μειώσουν σε 33-31, ενώ ο Καραθανάσης με ένα δεξί hook θα πάει το ματς στους 4 για το 35-31. Εκεί, ο Αϊβαλιώτης θα απαντήσει με έναν όμορφο αιφνιδιασμό από τους Athens Supergrungers, με τον Δαμανάκη να σφραγίζει το δεκάλεπτο με ένα νέο εύστοχο ζευγάρι βολών για το 37-33 των Χωμάτων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Χώματα θα μπουν αποφασισμένα στον αγωνιστικό χώρο, αφού με ένα σερί 13-2 από 5 πόντους του Μπίλια, 3 του Κάκκου, 3 του Δαμανάκη και 2 του Καραθανάση θα καταφέρουν να χτίσουν και πάλι διψήφια διαφορά 14 πόντων με το σκορ να πηγαίνει στο 50-35. Οι Athens Supergrungers θα μειώσουν στη συνέχεια με δίποντο στη ρακέτα από τον Κατσαμπάνη, ενώ ο Μπίλιας με μακρινό σουτ 2 πόντων θα διαμορφώσει το 52-37 στο ματς. Εκεί, οι Athens Supergrungers θα καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, έπειτα από δίποντο του Βγενόπουλου, βολή του Θεοδώρου και τρίποντο και βολή του Αϊβαλιώτη για το 52-44. Τα Χώματα θα διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και με δίποντο μέσης απόστασης του Καραθανάση και 2 βολές των Μπίλια και Κάκκο, θα στείλουν το ματς στους 12 πόντους για το 56-44. Το παιχνίδι θα σφραγίσει με τρίποντο ο Κούρτης, μειώνοντας στους 9 για το τελικό 56-47.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ευθύμης Καραθανάσης ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 20 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δαμανάκης και Κάκκος, ενώ από τους Athens Supergrungers ξεχώρισε η προσπάθεια των Αϊβαλιώτη και Κατσαμπάνη.