26.9%
50.0%
25.0%
22.7%

Ματς-έπος εκτυλίχθηκε στο κλειστό του Πολυκλαδικού, με τους Jack’s να πετυχαίνουν μία ανεπανάληπτη ανατροπή και να φεύγουν νικητές με 42-45 έναντι των Χωμάτων. Τα Χώματα φάνηκαν να είχαν τον έλεγχο από νωρίς, επικρατώντας και στα δυο πρώτα δεκάλεπτα και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με μία διαφορά των 10 πόντων (29-19) από τους αντίπαλούς τους. Η επανάληψη ωστόσο, έμοιαζε με εκ διαμέτρου διαφορετικό παιχνίδι. Οι Jack’s άρχισαν από την τρίτη περίοδο να κόβουν μεθοδικά την διαφορά, ωστόσο το μεγάλο “μπαμ” έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ένα φοβερό 0-13 τους έβαλε μπροστά με 6. Τα Χώματα σκόραραν έπειτα από αρκετή ώρα τους πρώτους τους πόντους στο δεκάλεπτο και μάλιστα κόντεψαν να ανακτήσουν το προβάδισμα φτάνοντας με δυο κρίσιμα καλάθια την διαφορά στους δυο. Σε αυτό όμως το σημείο οι Jack’s έδειξαν ψυχραιμία και κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικότατο ροζ φύλλο.

Το ματς θα ξεκινήσει με καλάθι του Κοντομίχου για το 3-0, 3-6 με δύο τρίποντα ο Μπουτσικάκης, σερί 7-0 των Χωμάτων με Δαμανάκη και Δημητριάδη για το 10-6, Γκίκας και 10-8, ενώ οι Μαργέτης και Δαμανάκης θα κάνουν το 15-8 του δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο 15-9 με βολή του Τσιώγκα οι Jack’s, 17-9 ο Μπενής με δίποντο, ξανά Τσιώγκας για το 17-10, Μπενής και Κάκκος για το 22-10, 22-12 ο Τσιώγκας, τρίποντο Δημητριάδη και 25-12, 25-15 απαντά με τρίποντο ο Μπουτσικάκης, Κάκκος και Μπενής για το 29-15, ενώ το 29-19 του ημιχρόνου θα κάνουν οι Γαλανάκης και Τσιώγκας.

Τρίτη περίοδος και βολή Κάκκου για το 30-19, 30-23 με δυο καλάθια ο Γαλανάκης, 33-23 ο Δημητριάδης, 33-24 ο Ελευθεριάδης, 35-24 ο Δαμανάκης, 35-27 ο Μπουτσικάκης,  Δαμανάκης με μια βολή για το 36-27, ενώ μια βολή του Ελευθεριάδη και μια του Κελεμτζή θα κάνουν το 36-29 του δεκαλέπτου.

Οι Jack’s θα μπουν αποφασισμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα απίστευτο 0-13 σερί και σκόρερ τους Ελευθεριάδη, Γκίκα, Κουρτέση θα περάσουν πλέον μπροστά με το 36-42, Νούκας και 37-42, ενώ ο Γαλανάκης με δυο βολές θα κάνει το 37-44, ένα μόλις λεπτό πριν την λήξη. Στην επόμενή τους επίθεση όμως τα Χώματα θα ευστοχήσουν σε τρίποντο με τον Μπενή για το 40-44, οι Jack’s θα χάσουν την επίθεσή τους και τα Χώματα θα κερδίσουν δυο βολές. Οι βολές δεν θα μπουν, ωστόσο μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες ο Νούκας θα στείλει στο διχτάκι την μπάλα, ξανακάνοντας θρίλερ το ματς με το 42-44. Τα Χώματα θα κάνουν το φάουλ γρήγορα, οι Jack’s θα χάσουν και τις δύο τους βολές και πλέον απομένουν 8 δεύτερα για την λήξη. Σωτήριο θα αποβεί το κλέψιμο του Μπουτσικάκη, στον οποίον έγινε έπειτα φάουλ και πλέον με 0.6 δεύτερα να απομένουν σούταρε δυο βολές, από τις οποίες έβαλε την δεύτερη για το 42-45. Time-Out για τα Χώματα, τα οποία ίσα-ίσα θα προλάβουν να βρούν ένα γρήγορο μακρινό σουτ, ωστόσο αυτό δεν θα μπει και κάπως έτσι οι Jack’s θα ολοκληρώσουν επιτυχώς την ανατροπή του σκηνικού.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ελευθεριάδης, ο οποίος σταμάτησε στους 7 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 5 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 16 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μπουτσικάκης και Κουρτέσης, ενώ από τα Χώματα ξεχώρισε η προσπάθεια των Δημητριάδη και Μπενή.