23.5%
23.1%
32.4%
25.9%

Ο Κατσαπλιαϊκός επέστρεψε στα ροζ φύλλα, αφού επικράτησε δύσκολα των Halia Mavericks με το τελικό 56-48, στην 4η στροφή της Rising κατηγορίας. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το ημίχρονο, όπου ένα ξέσπασμα του Κατσαπλιαϊκού τους έδωσε ένα προβάδισμα 7 πόντων στα τέλη του 3ου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, οι Halia Mavericks, μείωσαν μέχρι και τον πόντο, όμως ο Κατσαπλιαϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης, με το ροζ φύλλο να καταλήγει τελικά στις αποσκευές του.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καραμπίνο και τον Πριόβολο να ανοίγουν το σκορ με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το 5-0, ενώ οι Halia Mavericks θα μπουν στο ματς με 2 δίποντα του Τούντα και τρίποντο του Αγγαλωνίτη Π. για το προβάδισμα και το 5-7. Με βολή θα μειώσει ο Ραγκούσης (6-7), ενώ ο Αγγελιδέλης με όμορφο δίποντο θα κάνει το 6-9 για τους Halia Mavericks. Εκεί, ο Καραμπίνος με 6 πόντους και ο Παυλίδης με δίποντο θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για τον Κατσαπλιαϊκό με το σκορ στο 14-9, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Αγγελωνίτης Π. για το 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Halia Mavericks θα πάρουν το προβάδισμα με 4 σερί τρίποντα από τους Αγγελωνίτη Π., Αγγελιδέλη και Τούντα, κάνοντας το 14-24 στο ματς, με τον Κατσαπλιαϊκό να απαντά με τρίποντο του Πριόβολου από τη γωνία για το 17-24. Εκεί, ο Αγγελιδέλης με δίποντο θα κάνει το 17-26, ο Κατσαπλιαϊκός θα μειώσει με τρίποντο του Καραμπίνου, βολή του Ραγκούση και δίποντο του Δημόπουλου για το 23-26, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με βολή ο Αγγελιδέλης για το 23-27 των Halia Mavericks.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Τούντας με δίποντο θα κάνει το 23-29, ο Καραμπίνος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για να μειώσει σε 25-29, το 25-31 θα κάνει ο Τούντας με σουτ μέσης απόστασης, ενώ ο Ραγκούσης με δικό του δίποντο θα μειώσει ξανά στους 4 για το 27-31. Εκεί, ο Τούντας με δίποντο και ο Κλιμαντήρης με γκολ-φάουλ θα στείλουν τη διαφορά στους 9 πόντους για το 27-36, όμως ο Κατσαπλιαϊκός με ένα σερί 12-2 θα καταφέρει να πάρει το προβάδισμα, με 10 πόντους του Καραμπίνου, 3 του Πριόβολου και δίποντο του Παυλίδη από μέση απόσταση για το 42-38. Στη συνέχεια, ο Κλιμαντήρης με δίποντο θα μειώσει σε 42-40, ο Δημόπουλος με τρίποντο και ο Ραγκούσης με δίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους για το 47-40, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Κλιμαντήρης με δίποντο και βολή για το 47-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αγγελιδέλης θα μειώσει στον πόντο με τρίποντο, ο Παυλίδης θα απαντήσει με δίποντο για το 49-46, ενώ ο Τούντας με δικό του σουτ θα κάνει το 49-48 στο ματς. Με 2 λεπτά να απομένουν, ο Κατσαπλιαϊκός θα καταφέρει να βρει σκορ από τρίποντο του Καραμπίνου και δίποντα των Ραγκούση και Παυλίδη για να κλείσει το ματς στο 56-48 και τη νίκη να πηγαίνει στον Κατσαπλιαϊκό.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Αντώνης Καραμπίνος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 26 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καραμπίνου από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε και ο Ραγκούσης, με τον Πριόβολο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Halia Mavericks σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Τούντας και ο Αγγελιδέλης.