16.0%
50.0%
35.7%
9.1%

Την Πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Κατσαπλιαϊκός, ο οποίος επικράτησε των Airball με 44-47 στις λεπτομέρερειες. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και η ισοπαλία συνέβη 11 φορές κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο, ο Κατσαπλιαϊκός είχε τον έλεγχο και έφτασε τη διαφορά ως το +10 (35-45). Παρόλ’αυτά, οι «άσπροι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 44-45 στις τελευταίες κατοχές, χωρίς όμως να καταφέρουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, κι έτσι ο «Κάτσα» κατάφερε να χαμογελάσει τελευταίος και να ανέβει κι άλλο στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου της κατηγορίας Rising.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Παπαδόπουλος (0-2), ο Πολυχρονόπουλος πέτυχε το 2-2, ο Τζάνος από κοντά το 2-4, ξανά ο Πολυχρονόπουλος για το 4-4, ο Μπάλας με ωραία διείσδυση έκανε το 4-6, ο Θεοχάρης απάντησε για το 6-6, ξανά ο Μπάλας για το 6-8, ο Τσάκαλης πέτυχε τρίποντο για το 9-8, ο Ραγκούσης με μια βολή ισοφάρισε σε 9-9, με τον ίδιο τρόπο ο Πολυχρονόπουλος το 10-9, ο Τζάνος ευστόχησε σε 2 βολές για το 10-11, ο Θεοχάρης το 12-11 και ο Γαβριηλίδης με βολή ισοφάρισε σε 12-12 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Τζάνος με δύο βολές κι ένα δίποντα σημείωσε το 12-16, οι Θεοχάρης και Χαραλαμπόπουλος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 17-16, ο Τζάνος έκανε το 17-18, ο Θεοχάρης το 19-18, ο Χέλμης από κοντά το 19-20, ο Τσάκαλης με άμεση απάντηση το 21-20, άλλο ένα καλάθι του Τζάνου για το 21-22, κι ένα ακόμη του Θεοχάρη για το 23-22 με τον Βασιλικό να ευστοχεί σε 2/2 βολές για το 23-24 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Ο Ραγκούσης σκόραρε από κοντά για το 23-26, οι Κυρούδης και Θεοχάρης πέτυχαν το 26-26, ο Τζάνος έκανε το 26-28, οι Πολυχρονόπουλος και Θεοχάρης πέτυχαν το 30-28, ο Τζάνος το 30-30, οι Χαραλαμπόπουλος και Θεοχάρης το 35-30 και στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Κατσαπλιαϊκός έτρεξε σερί 0-7 για το 35-37 με τους Βασιλικό, Τζάνο και Μπάλα.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Κατσαπλιαϊκό να μπαίνει δυνατά με σερί 0-8 με τους Μπάλα, Γαβριηλίδη και Τζάνο για το 35-45, ακολούθησε εκπληκτικό 9-0 σερί των Airball για το 44-45 με τους Πολυχρονόπουλο, Τσάκαλη και Κυρούδη στα 25’’, και ο Μπάλας με 2/2 βολές στα 21’’ πέτυχε το 44-47, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού οι Airball δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Στράτος Τζάνος, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, 30 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπάλας και Χέλμης. Από τους Airball, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Θεοχάρη και Τσάκαλη.