34.6%
56.5%
53.3%
15.4%

Οι Airball κατάφεραν και πήραν μία βαρύνουσας σημασίας νίκη απέναντι στους Τουβλέηκερς, επικρατώντας στα τελευταία κιόλας λεπτά με 59-57. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Τουβλέηκερς και έδειχναν να έχουν υπό έλεγχο το παιχνίδι, παρόλα αυτά οι Airball με ένα φοβερό τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς και κάποια πολύ σημαντικά καλάθια κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο φινάλε και να επικρατήσουν, εξασφαλίζοντας μία θέση στα play offs της Rising κατηγορίας, αφού κατάκτησαν και μαθηματικά την τρίτη θέση.

Ο αγώνας θα αρχίσει με ένα 0-6 των Τουβλέηκερς και σκόρερ τους Λειβαδά-Κοσκέρα, 3-6 ο Κυρούδης, 3-14 με 0-8 σερί οι Καρμοίρης και Δημητρακόπουλος, ενώ το δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με καλάθια των Μπαλταδούρου, Παπαδοπούλη και Μπίκου για το 11-14.

Δεύτερο δεκάλεπτο και 14-14 ο Κυρούδης, Αγκουριδάκης και Ιακωβάκης για το 14-18, 16-18 ο Παπαδοπούλης, 16-20 ο Καρμοίρης, Κυρούδης και 18-20, Καρμοίρης και Ιακωβάκης για το 18-25, 20-25 ο Καραγιάννης, 20-28 ο Αγκουριδάκης, τρίποντα των Καραγιάννη και Κυρούδη για το 26-28, ενώ ο Μαρίνος και ο Ιακωβάκης θα κάνουν το 26-33.

Τρίτη περίοδος και 26-37 οι Κοσκέρας και Δημητρακόπουλος, 28-37 ο Πολυχρονόπουλος, 28-39 ο Αγκουριδάκης, 31-39 ο Τσάκαλης, 31-42 οι Κοσκέρας και Ιακωβάκης, 33-42 ο Πολυχρονόπουλος, 33-44 ο Καρμοίρης, 4 απανωτοί πόντοι Θεοχάρη για το 37-44, ενώ το 37-45 θα κάνει ο Ιακωβάκης.

Στην τελευταία περίοδο πρώτος θα σκοράρει ο Κυρούδης, που μαζί με τον Μπαλταδούρο θα κάνουν το 42-45, 42-47 ο Ιακωβάκης, 46-47 οι Μπαλταδούρος και Θεοχάρης, 46-49 ο Αγκουριδάκης, Κυρούδης για το 48-49, 48-50 ο Καρμοίρης, 51-50 με τρίποντο ο Κυρούδης, 51-51 ο Καρμοίρης, Πολυχρονόπουλος και Μπαλταδούρος για το 55-51, 55-53 ο Καρμοίρης και ο Τσάκαλης θα κάνει το 58-53. Τελευταίο 1,5 λεπτό και ο Μαρίνος θα κάνει το 58-56, οι Airball έπειτα θα κάνουν το λάθος, οι Τουβλέηκερς θα χάσουν δύο βολές και με 35’’ οι Airball θα κάνουν το λάθος. Στην επόμενη επίθεση οι Τουβλέηκερς θα αστοχήσουν, θα κάνουν 2 φάουλ και οι Airball με τον Μπαλταδούρο και με 6,4’’ να απομένουν θα ευστοχήσουν στη μία από τις δύο βολές για το 59-56. Στην τελευταία επίθεση του ματς οι Τουβλέηκερς με τον Δημητρακόπουλο θα βάλουν τη μία από τις δύο βολές για το 59-57, όπου και θα παραμείνει μέχρι την λήξη για την νίκη των Airball.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Πολυχρονόπουλος, ο οποίος σημείωσε 6 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κυρούδης και Μπαλταδούρος, ενώ από τους Τουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Καρμοίρης και Κοσκέρας.