14.8%
76.0%
45.2%
21.9%

Σε ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, οι Airball με καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφεραν να το στείλουν στην παράταση, όχι όμως και να επικρατήσουν, καθώς στο έξτρα πεντάλεπτο οι Halia Mavericks έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις και πήραν το ροζ φύλλο με 63-68. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Βασιλείου με 32 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Θεοχάρης και Πολυχρονόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 3-0 για τους Airball, ο Παναγιώτης Αγγελωνίτης ισοφάρισε σε 3-3, 5-3 από τον Παπαδοπούλη, 5-5 με βολές του Βασιλείου, 10-5 με ένα καλάθι του Θεοχάρη και ένα τρίποντο του Ρούσσου, 10-10 με τον ίδιο τρόπο οι Βρεττός και Αγγελιδέλης, 14-10 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Πολυχρονόπουλου, 14-14 επίσης με δύο συνεχόμενα καλάθια του Βασιλείου και 5-0 σερί οι Καραχρήστος, Καραγιάννης και Κυρούδης για το τελικό 19-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βρεττός μείωσε σε 19-16, ο Μπίκος απάντησε για το 21-16, 21-18 ο Βασιλείου, 23-18 ο Μπαλταδούρος, 23-20 με βολές του Βασιλείου, 25-20 από τον Καραγιάννη, 25-27 με 7 συνεχόμενους πόντους από τον Βασιλείου, 30-27 με 5-0 σερί οι Τσάκαλης και Θεοχάρης, 30-29 με βολές του Βασιλείου, 33-29 ο Καραγιάννης και ξανά Βασιλείου για το τελικό 33-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο. Παπαδοπούλης έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 37-31, ο Πασσαλής μείωσε σε 37-33, 41-33 με ένα καλάθι του Παπαδοπούλη και ένα του Θεοχάρη και απάντηση με 0-13 σερί οι Βασιλείου, Τούντας, Αγγελιδέλης και Αλέξανδρος Αγγελωνίτης για το τελικό 41-46 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπίκος με γκολ φάουλ μείωσε σε 44-46, 44-50 με 4 συνεχόμενους πόντους του Βασιλείου, 46-50 με βολές του Ρούσσου, 46-52 με καλάθι του Βρεττού, 48-52 ο Κυρούδης, 48-55 με τρίποντο του Παναγιώτη Αγγελωνίτη, 54-55 με 6-0 σερί οι Παπαδοπούλης και Θεοχάρης, 54-56 με βολή του Βασιλείου και καλάθι του Παπαδοπούλη με 10″ να μένουν για λήξη για το 56-56. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας οι Halia Mavericks δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγείται σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αγγελιδέλης έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους και έγραψε το 56-61, 58-61 με βολές του Παπαδοπούλη, 58-63 από τον Τούντα, 61-63 με τρίποντο του Καραγιάννη, 61-66 με καλάθι και φάουλ από τον Βασιλείου, 63-66 ο Πολυχρονόπουλος και νέες βολές του Βασιλείου για το τελικό 63-68 του παιχνιδιού.

Για τους Halia Mavericks, πέρα από τον Βασιλείου, πολύ καλό ματς έκανε και ο Αγγελιδέλης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα. Για τους Airball ξεχώρισε ο Πολυχρονόπουλος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.