11.1%
62.5%
22.4%
16.7%

Οι Καλλιθέα Pimps πήραν μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη κόντρα στους Athens Supergrungers με 61-59 στην παράταση, για να ανέβουν στο 9-6 και να πάρουν σημαντικό πλεονέκτημα για μια θέση στην οχτάδα. MVP του αγώνα ήταν ο Σταύρος Ζάκας με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά καλά επιθετικά, το προβάδισμα εναλλασόταν συνεχώς και το θέμα ήταν πολύ πλούσιο. Ο Καζαφέρης με γκολ φάουλ έγραψε το 3-0, 3-4 από τους Θεοδώρου και Λιούτα, 5-4 ο Ντάτσιος, 5-6 ο Τσίπρας, 6-6 ο Καζαφέρης, 6-8 ο Κατσαμπάνης, 8-8 ο Καζαφέρης ξανά, 8-10 ο Αϊβαλιώτης, 12-10 ο Ζάκας με δύο συνεχόμενα καλάθια, 12-14 ο Τσίπρας απαντώντας με τον ίδιο τρόπο, 15-14 ξανά από τον Ζάκα και 15-17 με τρίποντο στο μπαζερ της περιόδου ο Θεοδώρου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έσφιξαν τις άμυνες τους και προσπάθησαν να βγάλουν αιφνιδιασμούς, όμως παρόλο που τα έκαναν πολύ καλά στο δύσκολο κομμάτι έχαναν πολλά εύκολα σουτακια από κοντά με αποτέλεσμα να μείνουν πιο χαμηλά από ότι προσδοκούσαμε από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τσίπρας έγραψε το 15-19, 20-19 με 5-0 σερί οι Λιμνόπουλος και Πανάγος, 20-22 οι Λιούτας και Θεοδώρου, 22-22 ο Πανάγος ξανά, 22-27 με ένα διποντο και ένα τρίποντο ο Κούρτης, 24-27 ο Ζάκας με δύο βολές, 24-29 ο Κούρτης ξανά και 25-29 με άλλη μια βολή του Ζάκα για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο με τους Athens Supergrungers να είναι στο +4.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ έμεινε ακόμη πιο χαμηλά, δείγμα της κούρασης και της πίεσης που είχαν βαθμολογικα οι δύο ομάδες από το παιχνίδι, η κάθε μία για διαφορετικό λόγο, με τους Supergrungers όμως να συνεχίζουν να έχουν κεφάλι στο σκορ. Δύο τρίποντα από τον Καναρίδη για το 31-29, 31-32 οι Αϊβαλιώτης και Τσίπρας, 33-32 ο Πανάγος και 0-6 σερί από τους Κούρτη, Λιούτα και Κατσαμπάνη για το τελικό 33-38 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν ξανά πολύ καλό δεκάλεπτο, παρόμοιο δηλαδή με το πρώτο, με τους Supergrungers στο τέλος να έχουν τεράστια ευκαιρία να φύγουν νικητές, όμως να μην τα καταφέρνουν και το ματς να πηγαίνει παράταση. Ο Καζαφέρης μείωσε σε 36-38, 36-40 ο Κούρτης, 43-40 με 7-0 σερί οι Πανάγος, Ζουρνατσίδης και Καζαφέρης, 43-42 ο Κούρτης, 45-42 ο Πανάγος με δύο βολές, 45-44 ο Θεοδώρου, 46-44 ο Ζουρνατσίδης και 46-49 με 0-5 σερί δια χειρός Κούρτη για να περάσουν μπροστά οι Athens Supergrungers με 2:16 να μένουν. Καναρίδης και Πανάγος απάντησαν με 5-0 για το 51-49 με 1:17 για λήξη, ο Θεοδώρου έβαλε μια βολή για το 51-50 με 1:04 και 52-50 ο Λιμνόπουλος με 49″. Ο Κατσαμπάνης ισοφάρισε το ματς σε 52-52 με 35″ να μένουν, στη συνέχεια οι Pimps αστόχησαν σε ένα τρίποντο με 12″ για λήξη και τότε ήρθε η μεγάλη ευκαιρία των Athens Supergrungers, οι οποίοι κέρδισαν ένα ζευγάρι βολων με 5″ να μένουν αλλά δεν μπήκε καμία από τις δύο. Στη συνέχεια οι Pimps πρόλαβαν ένα τρίποντο, αστόχησαν και εκείνοι και στη συνέχεια ο Καναρίδης πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σηκώθηκε, έβαλε το καλάθι, όμως αυτό ήταν εκπρόθεσμο κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες κονταροχτυπήθηκαν ξανά μέχρι το τέλος, όμως οι παίχτες του Νίκου Ζάκα φάνηκαν πιο ψυχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν το ροζ φύλλο. Πανάγος και Ζουρνατσίδης έγραψαν το 56-52, οι Τσίπρας και Θεοδώρου απάντησαν με 0-5 για το 56-57 και 59-57 οι Καναρίδης και Ζάκας με 9″ για λήξη. Στη συνέχεια οι Athens Supergrungers έκαναν λάθος στην επίθεση τους, ο Καναρίδης με τον Ζάκα έκλεψαν, ο τελευταίος πήγε και για ένα ακόμη ζευγάρι βολων με 5″ για λήξη και καθάρισε το ματς αφού έβαλε και τις δύο για να γραφτεί το 61-57. Στον χρόνο που απεμενε οι Athens Supergrungers έβαλαν ένα καλάθι για το 61-59, σκορ με το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι.

Για τους Καλλιθέα Pimps, πέρα από τον Ζάκα, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Πανάγος και Καζαφέρης. Για τους Athens Supergrungers ξεχώρισαν οι Τσίπρας, Κούρτης, Θεοδώρου και Κατσαμπάνης.