29.4%
35.5%
35.7%
22.6%

Σε ένα πολύ δύσκολο ντέρμπι, οι B.C. Abla κατάφεραν να ξεφύγουν από το κλειστό της Ριζούπολης με το ροζ φύλλο, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες του για την πρωτιά στον Α’ όμιλο της Rising. Τα Σφυριά ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, βάζοντας δύσκολα στους B.C. Abla, αφού έφτασαν να προηγούνται με 13 πόντους στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Στη συνέχεια, οι Abla έκαναν το ματς ντέρμπι, αφού σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, στέλνοντας μάλιστα και το ματς στην παράταση. Εκεί, οι B.C. Abla ήταν πιο εύστοχοι, διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το παιχνίδι και έφυγαν με το 15ο ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σωτηρόπουλο και τον Μουρμούρη να ανοίγουν το σκορ με δίποντο και 2/2 βολές για το 4-0 και τον Κωλέτση να βάζει σε θέση οδηγού τα Σφυριά, έπειτα από τρίποντο και δίποντο για το 4-5 του ματς. Εκεί, ο Κατσάτσος με 2/2 βολές θα πάρει ξανά το προβάδισμα για τους B.C. Abla με το σκορ στο 6-5, όμως τα Σφυριά θα τρέξουν ένα σερί 0-10 και εκτός από το προβάδισμα, θα χτίσουν και μία διαφορά 9 πόντων, διαμορφώνοντας το 6-15 στην αναμέτρηση. Εκεί, οι B.C. Abla με δίποντο του Μακρή και γκολ-φάουλ του Φλίγκου θα μειώσουν σε 11-15, ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο και ο Πέτροβας με δίποντο στη ρακέτα θα γράψουν το 11-20, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο και βολή ο Μουρμούρης, για να κλείσει η περίοδος στο 14-20 για τα Σφυριά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Σφυριά θα ξεφύγουν με ένα σερί 0-7, από 5 πόντους του Κωνσταντινόπουλου και 2 του Κοκόρα για το 14-27, οι B.C. Abla θα απαντήσουν με γκολ-φάουλ του Μουρμούρη για να μειώσουν σε 17-27, ενώ με βολή του Κοκόρα, το σκορ θα γράψει 17-28 για τα Σφυριά. Εκεί, ο Φλίγκος με ένα σουτ μέσης απόστασης θα ροκανίσει τη διαφορά στους 9 για το 19-28, ο Κωνσταντινόπουλος με δίποντο αυτή τη φορά θα διαμορφώσει το 19-30, ενώ ένα σερί 12-2 των B.C. Abla θα σφραγίσει το πρώτο ημίχρονο, με το προβάδισμα στην ομάδα τους και το σκορ στο 33-32.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μακρής με δίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 3 πόντους για τους B.C. Abla, με το σκορ στο 35-35, τα Σφυριά θα πάρουν το προβάδισμα όμως με ένα σερί 0-11, έπειτα από 5 πόντους του Κωνσταντινόπουλου, 3 του Πέτροβα, 2 του Σταματίου και 1 του Κοκόρα για το 35-43, ενώ ο Μακρής και ο Μουρμούρης με 2 δίποντα στην αντίπαλη ρακέτα, θα μειώσουν το ματς στους 4 πόντους και στο 39-43. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει έπειτα από 3/5 βολές των Κωνσταντινόπουλο και Μαμάκο για τα Σφυριά και τρίποντο του Βάλβη από τους B.C. Abla, με το σκορ να πηγαίνει στο 42-46 στην 3η περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κοκόρας με δίποντο θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους για το 42-48, ο Μουρμούρης με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 43-48, ενώ ο Κοκόρας, ξανά με δίποντο θα απαντήσει, γράφοντας έτσι το 43-50 για τα Σφυριά. Στη συνέχεια, οι B.C. Abla με ένα νέο σερί 9-0 θα περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ για το 52-50, όμως ο Κωνσταντινόπουλος και ο Μαμάκος με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, θα βάλουν τα Σφυριά σε θέση οδηγού στο σκορ, γράφοντας έτσι το 52-55. Εκεί, οι B.C. Abla με 2 δίποντα των Σωτηρόπουλο και Μακρή θα κάνουν το 56-55 για την ομάδα τους, ενώ τα Σφυριά θα ισοφαρίσουν με βολή του Κωλέτση για το 56-56. Οι δύο ομάδες θα κάνουν από μία άστοχη επίθεση και έτσι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση και το έξτρα πεντάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της παράτασης, ο Βάλβης με εύστοχο τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους B.C. Abla για το 59-56, ο Κωλέτσης θα μειώσει με δίποντο στον αιφνιδιασμό στο 59-58, ενώ ο Μουρμούρης με 1/2 βολές θα πάει το παιχνίδι στους 2 πόντους και στο 60-58. Στη συνέχεια, ο Μαμάκος με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα θα ισοφαρίσει σε 60-60, οι B.C. Abla θα βρουν σκορ μετά από τρίποντο του Μουρμούρη για το προβάδισμα και το 63-60, ο Κοκόρας με 1/2 βολές θα μειώσει σε 63-61, ενώ οι B.C. Abla θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους, ύστερα από 2 δίποντα των Φλίγκο και Σωτηρόπουλο, που θα γράψουν το 67-61 στην αναμέτρηση. Με βολή του Κωνσαντινόπουλου, τα Σφυριά θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 5 πόντους για το 67-62, με τον Βάλβη να σφραγίζει το ματς με 2 βολές για το τελικό 69-62

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κώστας Βάλβης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 13 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 3 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 20 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους B.C. Abla ξεχώρισε επιπλέον ο Μακρής, με τον Μουρμούρη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τα Σφυριά σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κωνσταντινόπουλος και ο Πέτροβας.