13.3%
30.8%
26.2%
18.4%

Σε ένα πολύ ωραίο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, οι B.C. Abla κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Airball με το τελικό 60-47. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, όμως, στο 2ο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla έχτισαν μία διαφορά την οποία μάλιστα ανέβασαν μέχρι και τους 17 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο για το 48-31. Στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, οι Airball κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 6 πόντους (50-44), όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για την ανατροπή, αφού οι B.C. Abla έτρεξαν ένα 8-0 και καθάρισαν το ματς, κάνοντας παράλληλα το 2/2 στη φετινή Rising.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κυρούδη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Μακρή να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 3-3. Με νέο τρίποντο, ο Κυρούδης θα κάνει το 3-6, ενώ οι B.C. Abla με 2 δίποντα των Σωτηρόπουλο και Φλίγκο θα περάσουν μπροστά για το 7-6. Με δίποντο αυτή τη φορά του Κυρούδη οι Airball θα κάνουν το 7-8, ο Σέμπογλου το 9-8 και ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο το 9-11 για τους Airball. Στη συνέχεια, ο Αναστασόπουλος θα ισοφαρίσει σε 11-11, ο Κυρούδης με βολή θα κάνει το 11-12, ο Φλίγκος με σουτ μέσης απόστασης το 13-12 και ο Θεοχάρης με δίποντο απάντηση το 13-14. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν οι B.C. Abla με ένα 5-2, που θα κάνει το 18-16 στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καραγιάννης θα ισοφαρίσει σε 18-18 με δίποντο, όμως οι B.C. Abla θα τρέξουν ένα σερί 9-2 για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, κάνοντας το 27-20. Εκεί, ο Πολυχρονόπουλος θα ευστοχήσει σε βολή για να κάνει το 27-21, ο Μακρής με δίποντο θα διαμορφώσει το 29-21 και ο Θεοχάρης θα απαντήσει, ροκανίζοντας τη διαφορά ξανά στους 6 για το 29-23. Στη συνέχεια, ο Αναστασόπουλος με 2/2 βολές θα κάνει το 31-23, ο Πολυχρονόπουλος με νέα βολή το 31-24, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με 2 δίποντα ο Φλίγκος, στέλνοντας τη διαφορά στους 11 για το 35-24.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Θεοχάρης θα μειώσει γρήγορα με τρίποντο σε 35-27, ο Μακρής όμως με δίποντο θα στείλει το ματς στους 10 για το 37-27. Οι Airball θα ευστοχήσουν σε δίποντο του Μπίκου, όμως ο Μακρής με 2 σερί δίποντα θα κάνει το 41-29 για τους B.C. Abla. Στη συνέχεια, ο Καραγιάννης με ένα σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 41-31, οι B.C. Abla με 2 δίποντα των Φλίγκο και Αδάμο αλλά και τρίποντο του Μακρή θα φτάσουν τη διαφορά στους 17 πόντους (48-31), με τους Κυρούδη και Χαραλαμπόπουλο να μειώνουν, ύστερα από ένα δίποντο και ένα τρίποντο αντίστοιχα για το 48-36. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με σουτ μέσης απόστασης ο Αδάμος για το 50-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Airball θα καταφέρουν με ένα σερί 0-8 να ροκανίσουν τη διαφορά στους 6 πόντους για το 50-44, ενώ οι B.C. Abla θα απαντήσουν με 3 δίποντα και 2 βολές από τους Σέμπογλου και Αναστασόπουλο θα διαμορφώσουν το 58-44. Ένα τρίποντο του Μπίκου θα μειώσει το ματς σε 58-47, ενώ το τελικό 60-47 θα διαμορφώσει ο Αναστασόπουλος με εύστοχο δίποντο.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Νίκος Αναστασόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 11 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Αναστασόπουλου από τους B.C. Abla ξεχώρισε και ο Μακρής, με τον Σέμπογλου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Airball σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Θεοχάρης και ο Πολυχρονόπουλος.