17.6%
60.0%
36.7%
16.0%

Οι Anonymous ήθελαν νίκη οπωσδήποτε κόντρα στην Abla B.C. για να την πιάσουν στο 9-9 και να έχουν ελπίδες για μια θέση στην οχτάδα κι έτσι έγινε με τον Δρόσο και την παρέα του να κάνουν πολύ καλό τελευταίο τρίλεπτο και να φεύγουν νικητές με 60-56. MVP του αγώνα ήταν ο Στάθης Βλάχος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Abla μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι πήρε γρήγορα μια διαφορά τριών κατοχών, όμως δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σε αυτήν, με την απάντηση να έρχεται άμεσα από τους Anonymous. Ο Μακρής έγραψε το 0-2, 2-2 ο Κοντάμπασης, 2-8 με 0-6 σερί οι Ορνεράκης, Μακρής και Φλίγκος, 4-8 ο Κοντάμπασης ξανά, 4-12 οι Ορνεράκης και Φλίγκος, 7-12 με γκολ φάουλ ο Δρόσος, 7-14 ο Φλίγκος ξανά και 11-14 με ένα 4-0 στο τέλος οι Αδάμης και Καπέλης για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο η μάχη συνεχίστηκε με την Abla να είναι μπροστά, όμως να μην μπορούν να ξεφύγουν από τους Anonymous, οι οποίοι είχαν απάντηση σε όλα τα καλάθια του αντιπάλου και έμεναν στο κόλπο. Ο Σακελαρόπουλος μείωσε σε 12-14, 12-17 ο Φλίγκος, 14-17 ο Κασιώτης, 14-19 ο Μακρής, 17-19 οι Σακελαρόπουλος και Βλάχος, 17-23 ο Μακρής με ένα τρίποντο και μια βολή, 21-23 οι Βλάχος και Σακελαρόπουλος 21-25 ο Μακρής και 24-25 οι Σακελαρόπουλος και Δρόσος για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Anonymous κατάφεραν για πρώτη φορά να πάρουν προβάδισμα στο ματς, όμως δεν κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος της περιόδου. Ο Σακελαρόπουλος έβαλε 5 πόντους σερί για το 29-25, 29-27 ο Εγγλέζος, 32-27 ο Βλάχος, 32-34 οι Μακρής, Ορνεράκης και Φλίγκος με ένα 0-7 σερί, 33-34 ο Κοντάμπασης, 33-39 οι Ορνεράκης, Σωτηρόπουλος και Φλίγκος ξανά, 35-39 ο Βλάχος, 35-41 ο Κατσάτσος και 40-41 οι Σακελαρόπουλος και Δρόσος.

Στην τελευταία περίοδο το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο, με τους Anonymous στο τέλος να δείχνουν πιο ψύχραιμοι και να παίρνουν την πολυπόθητη νίκη. Ο Βλάχος έβαλε δύο βολές για το 42-41, 42-45 οι Φλίγκος και Ορνεράκης, 46-45 οι Αδάμης και Βλάχος, 46-47 ο Φλίγκος, 51-47 οι Σακελαρόπουλος και Δρόσος, 51-51 με ένα 0-5 δια χειρός Μακρή, 53-51 ο Σακελαρόπουλος, 53-53 οι Φλίγκος και Σωτηρόπουλος βάζοντας από μια βολή, 55-53 ο Κωνσταντινίδης, 55-56 ο Μακρής και 57-56 ο Βλάχος με 1.41 να μένει στο ματς. Στην επόμενη άμυνα οι Anonymous έκλεψαν την μπάλα (1:25 για λήξη), όμως μπροστά δεν κατάφεραν να βρουν πόντους, αφού το δίποντο που επιχείρησαν ήταν άστοχο (1:04 για λήξη). Ούτε η Abla κατάφερε να σκοράρει με 46″ για λήξη και 1/2 βολές ο Σακελαρόπουλος στη συνέχεια με 33″ για φινάλε. Στην επόμενη επαναφορά η Abla έκανε επιθετικό φάουλ και ο Βλάχος πήγε για βολές με 24″ να μένουν και έβαλε και τις δύο για να γράψει το τελικό 60-56 του αγώνα, με την Abla να χάνει άλλα δύο σουτ μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Για τους Anonymous, πέρα από τον Βλάχο, σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο αρχηγός, ο Παναγιώτης Δρόσος, όπως επίσης καλός ήταν και ο Σακελαρόπουλος. Για την Abla ξεχώρισαν οι Μακρής, Φλίγκος και Ορνεράκης.