20.0%
31.3%
32.0%
20.0%

Οι Clerks συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο Summer League επικρατώντας της B.C. Abla δύσκολα με 49-43. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Ράνης με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τι παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν άμυνα αρκετά κλειστά μέσα στην ρακέτα, δίνοντας ευκαιρία για μακρινά σουτ στον αντίπαλο και αυτό ήταν κάτι που δικαίωσε τις άμυνες, καθώς το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά. Ο Μακρής έγραψε το 0-3, ο Ιωαννίδης ισοφάρισε σε 3-3, 3-7 με 4 συνεχόμενους πόντους του Σουτεμένογλου, 5-7 ο Θανάσης, 5-9 ο Φλίγκος και 5-0 σερί από τους Ρίζα και Γιάννη Ράνη για το τελικό 10-9 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Clerks ανέβασαν στροφές, έτρεξαν το γήπεδο και κούρασαν την Abla με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίγει αρκετά. Γιάννης Ράνης, Σκαφίδας και Μανώλης Ράνης έβαλαν άλλους 14 πόντους σερί για να πάνε το run που είχα από το προηγούμενο δεκάλεπτο στο 18-0 και να γράψουν το 24-9, 24-11 ο Παντρευτάκης, 29-11 οι Ράνης και Ιωαννίδης και 29-13 ξανά από τον Παντρευτάκη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ οι Clerks νόμιζαν πως είχαν καθαρίσει, η Abla είχε άλλη άποψη. Ο Σκαντζής έγραψε το 31-13, 31-26 με ένα 0-15 σερί οι Φλίγκος, Μακρής και Σουτεμένογλου, 38-26 με ένα 7-0 σερί απάντηση των αδερφών Ράνη, 38-30 με δύο καλάθια του Σουτεμένογλου και 39-30 με μια βολή του Ράνη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο η Abla συνέχισε να προσπαθεί για την μεγάλη ανατροπή, όμως κάθε φορά που πλησίαζε σε απόσταση αναπνοής οι Clerks έβρισκαν λύσεις. Ο Ράνης έγραψε το 41-30, 41-35 οι Μακρής και Κατσάτσος, 43-35 ο Ιωαννίδης, 43-38 ο Μακρής, 46-38 ο Ρίζας, 46-40 ξανά δια χειρός Μακρή, 47-40 με μια βολή ο Σκαντζής, 47-43 ο Φλίγκος και δύο βολές του Γιάννη Ράνη για το τελικό 49-43 του παιχνιδιού.

Για τους Clerks, πέρα από τον Γιάννη Ράνη, καλό ματς έκανε και ο Μανώλης Ράνης. Για την Abla ξεχώρισαν οι Μακρής και Σουτεμένογλου.