27.3%
29.4%
38.1%
15.0%

Η B.C. Abla έκανε το 2/2, οδηγώντας παράλληλα τους L.A.P.D. στην πρώτη τους ήττα για φέτος, σε ένα ματς όπου οι πρώτοι κέρδισαν με περίσσια άνεση με σκορ 64-46. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Σουτεμένογλου με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως οι LAPD δεν είναι σε καλή βραδιά, με την Abla νε το εκμεταλλεύεται αυτό κατευθείαν και να παίρνει μια διαφορά τριών κατοχών στο τέλος της περιόδου. Ο Μακρής έγραψε τον πρώτο πόντο του αγώνα με μια βολή, 1-2 ο Αρζουμανίδης, 9-2 με 8-0 σερί οι Φλίγκος, Σουτεμένογλου και Μακρής, 9-4 ο Μητκάκης, 12-4 ο Ορνεράκης, 12-5 ο Μητκάκης ξανά με μια βολή, 14-5 ο Ορνεράκης και άλλη μια βολή του Μητκάκη για το τελικό 14-6 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Abla συνέχισε το ίδιο δυναμικά, ανέβασε την διαφορά της στο 10+ και την κράτησε εκεί σταθερά. Ο Φλίγκος έγραψε το 16-6, 16-7 ο Δημητρακόπουλος, 25-7 οι Μακρής και Φλίγκος με ένα 9-0 σερί, 25-12 οι Προύτζας και Μπάρλας, 27-12 ο Φλίγκος ξανά, 27-16 οι Μητκάκης και Αρζουμανίδης, 30-16 οι Φλίγκος και Σουτεμένογλου, 30-18 ο Μπάρλας και 32-18 ξανά από τον Σουτεμένογλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Abla ξεκίνησε με 15 πόντους και αν προσθέσουμε το καλάθι του Σουτεμένογλου στο τέλος του δεύτερου το σερί ήταν συνολικά 17-0, με το ματς κάπου εκεί να καθαρίζει ολοκληρωτικά. Σωτηρόπουλος, Γιαννακίδης, Φλίγκος και Σουτεμένογλου έγραψαν το 47-18, 47-20 ο Βλάμης, 50-20 ο Σουτεμένογλου, 50-25 οι Μητκάκης και Μπάρλας, 52-25 ο Μακρής, 52-27 ο Βλάμης ξανά, 54-27 ο Μακρής και 54-28 ο Κατέβας με μια ελεύθερη βολή.

Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε κυρίως διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να χαλαρώνουν εντελώς στα μετοπισθεν και να μοιράζουν σκορ και θέαμα. Σουτεμένογλου και Μακρής ανέβασαν στο 58-28, 58-38 οι Δημητρακόπουλος, Μίγκος και Προύτζας, 60-38 ο Σουτεμένογλου, 60-40 ο Ραυτογιάννης, 62-40 ξανά ο Σουτεμένογλου, 62-44 οι Μητκάκης και Ραυτογιάννης ξανά, 64-44 ο Γιαννακίδης και 64-46 από τον Ραυτογιάννη, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

Για την B.C. Abla, πέρα από τον Σουτεμένογλου, πολύ καλοί ήταν επίσης οι Μακρής και Φλίγκος. Για τους L.A.P.D. ξεχώρισαν οι Μητκάκης και Ραυτογιάννης.