21.4%
44.8%
55.8%
27.3%

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι μεταξύ 2 εκ των καλύτερων ομάδων του Α’ ομίλου της Rising, οι Tsatsoi Kings κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Πολυκλαδικού, αφού επικράτησαν των B.C. Abla με 65-79. Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο, με πολύ ωραίες φάσεις αλλά και πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Tsatsoi Kings να πατάνε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Τσέλο κλείδωσαν τη νίκη, βάζοντας παράλληλα φρένο στο αήττητο σερί νικών των B.C. Abla το οποίο κρατούσαν για 13 αγωνιστικές.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Tsatsoi Kings να ξεκινούν πολύ καλά με ένα γρήγορο 2-7 από τους Τσέλο και Κελεπούρη, ενώ ο Σωτηρόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 4-7. Με 2 δίποντα θα απαντήσουν οι Tsatsoi Kings από τους Βάρφη και Κελεπούρη, ενώ ο Σουτεμένογλου με τον Φλίγκο θα μειώσουν στους 3 πόντους (8-11) με 2 συνεχόμενα δίποντα. Εκεί, ο Πελεκούδας με δίποντο θα κάνει το 8-13, ο Φλίγκος το 10-13 και ο Κελεπούρης το 10-15. Στη συνέχεια, με δίποντο του Μουρμούρη, οι B.C. Abla θα μειώσουν ξανά στους 3 πόντους για το 12-15, ο Κελεπούρης με ακόμα ένα δίποντο θα κάνει το 12-17, ενώ ο Μακρής με δύσκολο τρόπο θα διαμορφώσει το 14-17. Εκεί, οι Tsatsoi Kings θα τρέξουν ένα σερί 0-8 για να ανεβάσουν τη διαφορά στους 11 πόντους (14-25), ο Μακρής θα σταματήσει το σερί αυτό με δίποντο για να μειώσει σε 16-25, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Τσέλος με δίποντο στη λήξη για το 16-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Tsatsoi Kings θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 13 πόντους (16-29), όμως οι B.C. Abla θα αντιδράσουν και με ένα σερί 11-0 μέσα σε 4 λεπτά, θα μειώσουν τη διαφορά στους 2 πόντους και στο 27-29. Εκεί, ο Τσέλος με δίποντο θα κάνει το 27-31, ενώ οι B.C. Abla θα περάσουν μπροστά στο σκορ με ένα σερί 9-2, κάνοντας το 36-33. Οι Tsatsoi Kings θα φέρουν το ματς στα ίσα με δίποντο του Πελεκούδα και βολή του Τσέλου, ενώ ο Φλίγκος θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με εύστοχη βολή για το 37-36 υπέρ των B.C. Abla.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μουρμούρης με δίποντο και τρίποντο θα κάνει το 42-36, ο Τσέλος θα μειώσει με βολή σε 42-37, με τον Γιαννακίδη να ευστοχεί σε σουτ μέσης απόστασης από τη γραμμή των βολών για το 44-37. Οι Tsatsoi Kings θα αντιδράσουν και θα απαντήσουν με ένα σερί 0-17 από τους Τσέλο, Πελεκούδα και Κελεπούρη, παίρνοντας έτσι και το προβάδισμα με το σκορ στο 44-54. Οι B.C. Abla θα μειώσουν με δίποντο και τρίποντο των Φλίγκο και Μακρή αντίστοιχα για το 49-54, ο Χατζηκυριάκος με βολή θα κάνει το 49-55 και ο Φλίγκος θα σφραγίσει το τρίτο δεκάλεπτο με εύστοχο σουτ 2 πόντων για το 51-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla με βολή του Αναστασόπουλου θα μειώσουν σε 52-55, με τον Χατζηκυριάκο να ευστοχεί σε τρίποντο, κάνοντας το 52-58. Εκεί, ο Γιαννακίδης με βολή και ο Αναστασόπουλος με δίποντο θα μειώσουν ξανά στους 3 πόντους για το 55-58, όμως οι Tsatsoi Kings με ένα μεγάλο σερί 0-14, θα χτίσουν εκ νέου μία διαφορά 17 πόντων με το σκορ να πηγαίνει στο 55-72. Ο Γιαννακίδης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 57-72, ο Κελεπούρης θα απαντήσει με δίποντο για το 57-74, ενώ ο Μουρμούρης με δίποντο θα διαμορφώσει το 59-74. Με βολή του Κελεπούρη, το σκορ θα πάει στο 59-75, με τους B.C. Abla να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και να μειώνουν με ένα μίνι σερί 6-1 σε 65-76. Οι Tsatsoi Kings με ψυχραιμία κατάφεραν να διαχειριστούν τα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης και με 3/4 βολές των Χατζηκυριάκο και Πελεκούδα, σφράγισαν το ματς στο 65-79, πετυχαίνοντας μία από τις μεγαλύτερες νίκες τους για τη φετινή σεζόν κόντρα στους πρωτοπόρους του ομίλου.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κελεπούρης ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 28 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τσέλος, Σπυράτος και Χατζηκυριάκος, ενώ από τους B.C. Abla ξεχώρισε η προσπάθεια των Φλίγκο και Μακρή.