13.0%
57.1%
34.7%
10.0%

Έπειτα από ένα πολύ κλειστό ματς, η Yugopiastika κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, έπειτα από 3 συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, επικρατώντας των Ballarhinos με το τελικό 36-45. Η Yugopiastika μπήκε δυνατά στο ματς, όμως οι Ballarhinos ακολουθούσαν συνεχώς μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, απ’ όπου η Yugopiastika έχτισε μία διαφορά ασφαλείας και έτσι πήρε τη νίκη αλλά και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δημητρακόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Ιατρού να μειώνει με βολή για το αρχικό 1-2. Εκεί, η Yugopiastika με 4 πόντους του Παπακώστα και 2 του Δημητρακόπουλου θα διαμορφώσει το 1-8, ενώ οι Ballarhinos θα ροκανίσουν τη διαφορά με 2/2 βολές του Γιοβάνη για το 3-8 του ματς. Στη συνέχεια, ο Δημητρακόπουλος με δίποντο και ο Κουμπούλης με 2/2 βολές θα γράψουν το 3-12, με τους Ballarhinos να τρέχουν ένα σερί 8-2 και να μειώνουν στους 3 πόντους για το 11-14. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Κουμπούλη για το 11-16 της Yugopiastika.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πρίτσος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 13-16, όμως πολύ γρήγορα, ο Ντζιός και ο Κουμπούλης θα απαντήσουν με 2 δίποντα για να κάνουν το 13-20 στο ματς. Εκεί, ο Ιατρού μετά την ασίστ του Γιοβάνη θα μειώσει στους 5 πόντους (15-20), ενώ ο Ανδρέου θα επαναφέρει το ματς στους 7 για το 15-22. Με 2/2 βολές του Ιατρού και δίποντο του Αζάρ μετά από κλέψιμο, οι Ballarhinos θα ροκανίσουν το ματς στην κατοχή για το 19-22, όμως το ημίχρονο θα βρεί την Yugopiastika να προηγείται με 5 πόντους, έπειτα και από το δίποντο του Ανδρέου για το 19-24 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη, ο Δημητρακόπουλος θα ανοίξει το ματς στους 7 πόντους με δίποντο για το 19-26, ο Γιοβάνης θα απαντήσει με δίποντο και τρίποντο για να μειώσει στο καλάθι με το σκορ στο 24-26, ενώ 2/5 βολές των Κουμπούλη και Ντάκη, θα διαμορφώσουν το 24-28 στο ματς. Εκεί, ο Γιοβάνης με όμορφο καλάθι στη ρακέτα θα μειώσει σε 26-28, ενώ ο Παπακώστας με βολή και ο Ανδρέου με δίποντο θα στείλουν και πάλι τη διαφορά στους 5 πόντους με το σκορ στο 26-31. Οι Ballarhinos θα βρουν σκορ ξανά από βολές για το 28-31, όμως η Yugopiastika θα καταφέρει να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με μία διαφορά 10 πόντων, έπειτα από 2 δίποντα των Ανδρέου και Κουμπούλη, αλλά και γκολ-φάουλ του Δημητρακόπουλου για το 28-38 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ντάκης με lay up θα κάνει το 28-40, ο Καζαφέρης με δίποντο και ο Γιοβάνης με τρίποντο θα μειώσουν στους 7 για το 33-40, ενώ ο Δημητρακόπουλος με σουτ μέσης απόστασης και ο Ντζιός με δίποντο και βολή θα κάνουν το 33-45 στο ματς. Το παιχνίδι θα κλείσει με τρίποντο του Πρίτσου για το τελικό 36-45.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Νίκος Δημητρακόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 13 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ανδρέου και Ντζιός, ενώ από τους Ballarhinos ξεχώρισε η προσπάθεια των Γιοβάνης και Ιατρού.