14.3%
52.9%
25.0%
21.7%

Την 3η νίκη τους έκαναν οι Be the bee, επικρατώντας των Greek Freakase με 54-40, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστική της Rising League. Οι Be the bee μπήκαν από το ξεκίνημα πολύ καλά, χτίζοντας διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο (22-13), όμως στο 3ο δεκάλεπτο, οι Greek Freakase βρήκαν ρυθμό στο ματς και μάζεψαν τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Εκεί, οι μέλισσες με διαδοχικά σερί, άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς για να κλείσει το παιχνίδι στο 54-40.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Be the bee να μπαίνουν καλύτερα στο ματς με δίποντο του Νικολάου, 2/2 βολές του Χρονόπουλου και καλάθι στη ρακέτα του Τσόγκα για το αρχικό 6-0. Οι Greek Freakase θα απαντήσουν με δίποντο του Ηλιόπουλου Κ. και τρίποντο του Λαζίδη, μειώνοντας έτσι στον πόντο για το 6-5, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με νέο ζευγάρι βολών ο Χρονόπουλος για το 8-5 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Be the bee θα ανοίξουν τη διαφορά του παιχνιδιού στους 10 πόντους έπειτα από δίποντα των Παλαμιδά και Τσόγκα αλλά και βολή του πρώτου για το 15-5, οι Greek Freakase θα μειώσουν με ένα σερί 3-6 για το 18-11, με τον Νικολάου να ευστοχεί σε 2 βολές για το 20-11 των Be the bee. Εκεί, οι Greek Freakase θα απαντήσουν με δικό τους ζευγάρι βολών, μειώνοντας σε 20-13, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με 2/2 βολές ο Κατσαϊδώνης αυτή τη φορά για τους Be the bee, με το σκορ να πηγαίνει στο 22-13.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Greek Freakase θα μπουν πιο καλά στο ματς και με ένα σερί 2-8 θα μειώσουν γρήγορα τη διαφορά στους 3 για το 24-21. Οι Be the bee θα απαντήσουν με ένα δικό τους 7-2 για να ανέβει η διαφορά ξανά στους 8 και το 31-23. Στη συνέχεια, ο Λαζίδης με 2/2 βολές θα κάνει το 31-25, ο Πολυχρόνης με δίποντο θα επαναφέρει το ματς στους 8 για το 33-25, με τον Σπανό να ευστοχεί σε τρίποντο για το 33-28. Εκεί, ο Τσόγκας με γκολ-φάουλ θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 ξανά για το 36-28, οι Greek Freakase με δίποντα των Λαζίδη και Κοροβέση αλλά και βολή του Ηλιόπουλου Κ. θα μειώσουν σε 36-33, με τον Παλαμιδά να ευστοχεί σε 2/4 βολές κάνοντας το 38-33 στο ματς. Το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Μητρόπουλος, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στη λήξη, για να μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους και στο 38-35.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σπανός με βολή θα μειώσει σε 38-36, όμως οι Be the bee με 7 σερί πόντους θα καταφέρουν να ανοίξουν την διαφορά στους 9 πόντους για το 45-36. Ο Λαζίδης θα απαντήσει με ένα πολύ όμορφο γκολ-φάουλ, μειώνοντας σε 45-39, όμως, οι Be the bee θα καταφέρουν να στείλουν το ματς στους 12, έπειτα από 2 δίποντα του Τσόγκα και 1 του Κατσαϊδώνη για το 51-39. Στη συνέχεια, ο Χαλκιάς με βολή θα μειώσει σε 51-40, με το τελικό 54-40 να διαμορφώνουν με 3 βολές ο Τσόγκας και ο Παλαμιδάς.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Τάσος Τσόγκας ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 17 πόντους, με 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 26 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Be the bee ξεχώρισε επιπλέον ο Χρονόπουλος, με τον Ανέστη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Greek Freakase σε καλή μέρα βρέθηκε ο Λαζίδης και ο Ηλιόπουλος Γ..