20.0%
20.0%
39.5%
31.3%

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα των Boomers, επικρατώντας δύσκολα των Ατάλαντων με το τελικό 56-50 στην 8η στροφή της Rising και λίγες αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρώτου γύρου. Οι Ατάλαντοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο ματς, έχτισαν μία διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, όμως με πολύ καλή άμυνα, οι Boomers πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο στο 34-28. Στο 3ο δεκάλεπτο, οι νικητές διεύρυναν τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους, με τους Ατάλαντους να μην τα παρατούν, αφού κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 5 πόντους 1 λεπτό πριν τη λήξη. Η καλή διαχείριση των Boomers σε συνδυασμό με τον λιγοστό χρόνο που απέμενε για τη λήξη του παιχνιδιού έδωσαν την 4η νίκη στους Boomers και άφησαν τους Ατάλαντους χωρίς νίκη στη σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Ατάλαντους να ξεκινούν δυναμικά με ένα σερί 3-11 στο ξεκίνημα, χτίζοντας μία καλή διαφορά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Boomers θα μειώσουν με δίποντο του Αλεξανδρόπουλου για το 5-11, ο Μακρής με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 5-13, ενώ οι Boomers με ένα σερί 7-3 θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 πόντους για το 12-16. Εκεί, ένα δίποντο από τον Κιουμουρτζή θα κάνει το 12-18, ο Κακαράντζας με τρίποντο θα μειώσει σε 15-18, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Ελτσίδης, γράφοντας το 15-20 υπέρ των Ατάλαντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ατάλαντοι με δίποντο του Μακρή θα κάνουν το 15-22, ο Δάσκαλος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 17-22, ενώ ένα γκολ-φάουλ από τον Τζουανάκο θα διαμορφώσει το 17-25 στο ματς. Εκεί, οι Boomers με ένα ξέσπασμα από δίποντο του Δάσκαλου και 5 σερί πόντους του Αλεξανδρόπουλου θα κάνουν το 24-25, μειώνοντας στον πόντο, ο Τζουανάκος με τρίποντο κορυφής θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 ξανά (24-28), όμως οι Boomers θα πάρουν το προβάδισμα πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 2 τρίποντα του Αλεξανδρόπουλου και 2 δίποντα των Κακαράντζα και Δασκαλάκη, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-28.

Στην επανάληψη, οι Ατάλαντοι θα μειώσουν με τρίποντο του Ελτσίδη σε 34-31, όμως οι Boomers θα πατήσουν το γκάζι και με τρίποντο του Κακαράντζα και 2 δίποντα του Αλεξανδρόπουλου θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 10 πόντους για το 41-31. Με δίποντο θα μειώσει ο Μακρής για να κάνει το 41-33, οι Boomers με νέο τρίποντο του Κακαράντζα και γκολ-φάουλ του Δημητρακόπουλου θα κάνουν το 47-33, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με τρίποντο ο Μαυρογιαννάκης και δίποντο ο Γκόλφης για το 47-38 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δασκαλάκης με δίποντο θα κάνει το 49-38, ο Μακρής θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 49-40, ενώ ο Κακαράντζας με γκολ-φάουλ θα γράψει το 52-40. Στη συνέχεια, 6 συνεχόμενοι πόντοι του Μακρή θα κάνουν το 52-46, ο Κακαράντζας με νέο γκολ-φάουλ θα κάνει το 55-46, ενώ ο Μακρής και ο Τζουανάκος με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 55-50. Το τελικό σκορ θα διαμορφώσει ο Αλεξανδρόπουλος με εύστοχη βολή για το 56-50 της αναμέτρησης.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Θανάσης Αλεξανδρόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 22 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 20 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Boomers ξεχώρισε επιπλέον ο Κακαράντζας, με τον Δάσκαλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ατάλαντους σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μακρής και ο Κιουμουρτζής.