28.0%
44.8%
37.8%
10.0%

Ματς αντάξιο ημιτελικού έγινε το βράδυ της Παρασκευής με φόντο την πρόκριση στο τελικό της Rising.Οι περσινοί πρωταθλητές Red-Dicolo δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους καθώς ηττήθηκαν με 58-47 απ τους Carnavaliers σε ένα κλειστό και γεμάτο ένταση παιχνίδι.

Στην αρχή της πρώτης περιόδου οι Carnavaliers μπήκαν δυνατά αφού ήταν και ιδιαίτερα εύστοχοι απ τα 6,75 με την είσοδο του Χαχάμη Βασίλη και με δικούς του πόντους οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς, ομως οι Carnavaliers με τρίποντο του Τσουκαρέλλα πήραν διαφορά 9 πόντων για το 15-6 και κλείσαν το δεκάλεπτο με καλάθι του Καραίσκου για το 17-6.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό ήταν λίγο πολύ οι Carnavaliers ήταν εύστοχοι απ το τρίποντο όταν χρειαζόταν και οι Ακαδημίες σκόραραν κυρίως απο βολές και χωρίς πολλές επιλογές στην επίθεση αφού δεν είχαν το μακρινό σουτ.Κάπως έτσι πήγαν στο ημίχρονο στο 40-30.

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν σταθέρα διψήφια διαφορά και τις Ακαδημίες να ψάχνουν τα πατήματά τους.Σημείο κλειδί του δεκαλέπτου είναι το 41-27 με καλάθι του Καραισκού εκεί που μιλήσε η καρδία του πρωταθλητή με τους Red-Dicolo να ανεβάζουν την άμυνα να κλέβουν μπάλες και τον Πολύζο να κατεβάζει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για το 40-31 και με καλάθι πάλι του ίδιου το δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-35.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Ακαδημίες πήγαν για την ολική ανατροπή έχοντας ανεβάσει καταφόρυφα την απόδοσή τους και τους γηπεδούχους να μην είναι τοσο αποτελεσματικοί όσο στο πρώτο ημίχρονο.Με τρίποντο  ο Χαχάμης Βασίλης έριξε την διαφορά στους 6 για το 46-40, το παιχνίδι κυλούσε και το ένα λάθος διαδεχόταν το αλλό πραγμά λογικό για την κρισιμότητα του παιχνιδιού.Ο Πολύζος με σουτ έκανε το 49-46 και την μικρότερη ως τώρα διαφορά όμως ο Κομμάτας με μια τριποντάρα έκανε το 52-46 και ουσιαστικά έκοψε τα φτερά των αντιπάλων,αφού στην συνέχεια έκαναν λάθος στην επίθεσή τους.Μερικές φάσεις πιο κάτω έγινε και το συμβάν που έκρινε το παιχνίδι με τον Χαχάμη Βασιλή να τον αποβάλλουν οι διαιτητές και τον Κομμάτα να σουτάρει 4 βολές και να βάζει τις 2 και να κάνει το σκορ 54-47.Οι Ακαδημίες και εκεί δεν τα παράτησαν αλλά ήταν πολύ άστοχοι στις βολές έτσι το καλάθι του Καραίσκου για το 58-47 σφράγισε το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Καραίσκος είχε 12 πόντους, ο Κομμάτας είχε 11 πόντους και ο Τσουκαρέλλας είχε 10 πόντους.Για της Ακαδημίες ο Χαχάμης Βασίλης είχε 17 πόντους και άλλους 8 πόντους πρόσθεσε ο Χαχάμης Αντρέας