18.8%
60.0%
25.7%
47.1%

Μετά από έναν τρομερό σε εξέλιξη και πάθος τελικό οι Carnavaliers έκαμψαν την αντίσταση των Paranormal Inactivity με 57-51 για να πάρουν το τρόπαιο της Rising League! Μεγάλο ματς από τους νικητές, επέστρεψαν από το -10 στο πρώτο ημίχρονο με τον Μυλωνά να τα κάνει όλα για να αναλάβει ο, MVP του τελικού, Πασχαλίδης στο προσπέρασμα στην επανάληψη, καταφέρνοντας να αναχαιτίσουν τους σκληρούς Paranormal Inactivity!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν αναγνωριστικά, ο Μυλωνάς με τον Πασχαλίδη έφεραν την ομάδα τους στο 1-5, για να ισοφαρίσουν ο Βολακάκης με τον Παπαδάκη. Μεγάλο ξεκίνημα του Παπαδάκη στο ματς, ο ίδιος ισοφάρισε και στο 7-7 το καλάθι του Παυλίδη, αλλά έδωσε μετά και προβάδισμα στην ομάδα του με 10-8. Ο Ρίκος έφερε τους Paranormal Inactivity στο 12-8, με τον Μυλωνά να μειώνει, αλλά τον Ρουστά να έρχεται για το 15-10 και τον Ρίκο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 17-10.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Παπαδάκης έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς στους Paranormal Inactivity με 20-10, για να μειώσει με καλάθι και φάουλ ο Παπανικολάου και να έρθει ο Πασχαλίδης για το 20-15. Ο Χρυσαφιάδης απάντησε για το 23-15, με τους Carnavaliers να αρχίζουν να μειώνουν και πάλι, με ένα 2-10 έφεραν το ματς στα ίσα, ο Δεληγιάννης με τον Τσουκαρέλλα έγραψαν το 23-21, για να απαντήσει ο Βολακάκης και να έρθει ο Δεληγιάννης ξανά για το 25-25. Ο Παπαδάκης κράτησε τους Paranormal Inactivity μπροστά στο σκορ, 29-25, με τον Μυλωνά να απαντά για το 30-28 και το 30-30 που ήταν και το σκορ στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Χρυσαφιάδης μπήκε με τρίποντο και ο Ρίκος με βολές έγραψε το 35-30. Ο Δεληγιάννης απάντησε για το 35-33, με τον Πασχαλίδη να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, 35-36 και τον Μυλωνά να σκοράρει για το 35-39 πριν από μια βολή του Παυλίδη. Ο Σκουλάτος απάντησε από τη γραμμή για το 37-40, με τον Παυλίδη με βολές να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 37-42.

Στην 4η περίοδο οι Paranormal Inactivity έβγαλαν πολλή ενέργεια στο ξεκίνημα, καλάθια από Ρίκο και Παπαδάκη τους έφεραν στο 41-42, με τον Σκουλάτο να τους βάζει μπροστά με 44-42! Ο Πασχαλίδης ήταν εκεί για το 44-45 με τρίποντο, με τον Παπανικολάου να έχει 4 μαζεμένους πόντους για το 44-49 και τον Τσουκαρέλλα να γράφει το 44-51 ολοκληρώνοντας ένα 0-9 για τους Carnavaliers. Ο Παπαδάκης απάντησε με βολές, ο Τσουκαρέλλας στο πεντάλεπτο της περιόδου έγραψε το 46-53, με τον Καραΐσκο να κλέβει και να γράφει το 46-55 για το +9 της ομάδας του. Ένα καλάθι του Σκουλάτου κι ένα τρομερό τρίποντο του Παπαδάκη έφεραν το ματς στο 51-55 με 2:15 για να τελειώσει ο αγώνας, για να έρθουν στη συνέχεια τρεις χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν με τελευταία εκείνη των Paranormal Inactivity στα 35 δευτερόλεπτα. Όμως, μετά οι Paranormal Inactivity δεν έκαναν φάουλ στους Carnavaliers, ο Μυλωνάς βρήκε διάδρομο και με 16 δευτερόλεπτα για το τέλος έγραψε το ντράιβ για το 51-57 και την κούπα της ομάδας του!

Για τους τροπαιούχους ο MVP Πασχαλίδης είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ με 3/7 τρίποντα, ο Μυλωνάς 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Δεληγιάννης 8 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Τσουκαρέλλας 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπανικολάου 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Paranormal Inactivity ο Παπαδάκης είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Ρίκος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σκουλάτος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.