13.3%
57.1%
38.9%
23.3%

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Καλλιθέας, με τους Ball Busters να επικρατούν των Charlotte Hornies με 58-65 στην παράταση (κ.δ. 56-56). Οι Hornies ήταν εκείνοι που κρατούσαν τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας μάλιστα ως το +12 (33-21). Οι Busters, ωστόσο, παρά τις απουσίες τους, εξαιτίας των οποίων παρατάχθηκαν με μόλις 5 άτομα, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να πάρουν και το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά. Ο Διαμάντης με 1/2 βολές ισοφάρισε στα 7’’ σε 56-56, στέλντοντας το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου οι Ball Busters είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό και πήραν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο τηρουμένων των αναλογιών.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Hornies να μπαίνουν πιο δυνατά. Το σκορ άνοιξαν οι Ακράτος και Γκίκας (0-4), ακολούθησε σερί 13-0 από τους Γκιώνη, Διαμάντη, Φραγκιουδάκη και Ζώη για το 13-4, οι Ακράτος και Γκίκας μείωσαν σε 13-8, οι Χρήστογλου και Στυλιανός έκαναν το 18-8 και ο Σουλτάτος με μια βολή το 18-9 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Charlotte διατήρησε ένα προβάδισμα.Αρχικά, οι Busters μείωσαν σε 18-14 με τους Ακράτο, Λάγιο και Γκίκα, ο Χρήστογλου με τρίποντο σημείωσε το 21-14, ο Λάγιος μείωσε σε 21-16, ο Τζίτζιρας με τρία συνεχόμενα δίποντα έκανε το 27-16, ο Ακράτος έκανε το 27-18, ο Διαμάντης απάντησε για το 29-18, ο Σουλτάτος με τρίποντο το 29-21, οι Φραγκιουδάκης και Διαμάντης το 33-21 και οι Σουλτάτος, Γκίκας το 33-26 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Busters να ροκανίζουν τη διαφορά. Αρχικά, ο Γκιώνης με τρίποντο έκανε το 36-26, οι Λάγιος, Γκίκας και Ακράτος μείωσαν στον πόντο (36-35), οι Φραγκιουδάκης και Τζίτζιρας πέτυχαν το 41-35, ο Γκίκας με τρίποντο μείωσε σε 41-38, ο Γκιώνης με μια βολή πέτυχε το 42-38, ο Σουλτάτος με 2/2 βολές το 42-40, ξανά ο Γκιώνης για το 44-40 και ο Ακράτος με μια βολή το 44-41, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι και να κρίνεται στο τέλος. Ο Μυριτζής με τρίποντο ισοφάρισε σε 44-44, ο Φραγκιουδάκης με «καλάθι και φάουλ» πέτυχε το 47-44, ο Ακράτος απάντησε για το 47-46, οι Γκιώνης και Φραγκιουδάκης έκαναν το 51-46, ακολούθησε σερί 0-7 από τους Σουλτάτο, Λάγιο και Ακράτο για το 51-53, ο Φραγκιουδάκης με δύο δίποντα σημείωσε το 55-53, οι Ακράτος και Σουλτάτος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 55-56 στα 16’’ και ο Διαμάντης με 1/2 βολές έστειλε το ματς σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Busters έκαναν πιο ορθές επιλογές και πήραν τη νίκη. Οι Γκίκας και Σουλτάτος με σερί 0-9 έστειλαν το σκορ στο 56-65 και ο Φραγκιουδάκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 58-65.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θανάσης Γκίκας, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ακράτος και Λάγιος. Από τους Hornies, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Φραγκιουδάκη και Στυλιανού.